Morawiecki: Głos polskich przedsiębiorców i pracodawców niesłyszalny w Brukseli

• Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, głos przedsiębiorców i pracodawców jest słabo słyszany w Warszawie, a co dopiero w Brukseli.
• W Polsce powstało kilkadziesiąt dużych stowarzyszeń i zrzeszeń tego środowiska, ale w opinii wicepremiera - tylko kilka reprezentatywnych.
• Państwa skandynawskie czy takie kraje jak Niemcy, Francja, Austria, Holandia mają dużo bardziej skonsolidowany głos przedsiębiorców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Morawiecki: Głos polskich przedsiębiorców i pracodawców niesłyszalny w Brukseli

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

6 sie 2016 9:35


- Problemem w kontekście m.in. dyskusji z Brukselą jest rozproszenie w Polsce samorządu gospodarczego - mówił w piątek (5 sierpnia) w Opolu wicepremier Mateusz Morawiecki. Na spotkaniu z przedsiębiorcami zaapelował o przemyślenie większej integracji głosu tego środowiska.

Minister rozwoju podkreślał m.in. że głosy różnych lobby w Brukseli są często tak silne, że Polsce i różnym polskim środowiskom trudno przebijać się z różnymi racjami.

Jak mówił, po czasach PRL powstało wiele stowarzyszeń przedsiębiorców oraz pracodawców. W efekcie obecnie funkcjonuje kilkadziesiąt dużych stowarzyszeń i zrzeszeń tego środowiska, a tylko kilka reprezentatywnych, czyli takich, które reprezentują firmy zatrudniające powyżej 300 tys. pracowników (m.in. BCC, Lewiatan, Związek Rzemiosła Polskiego czy Pracodawcy RP).

- Poprzez takie rozproszenie nasz głos, czyli wasz głos (...) jest niesłyszany zupełnie w Brukseli i słabo słyszany w Warszawie - zaznaczył wicepremier.

Wskazał, że państwa takie, jak np. Niemcy, Francja, Austria, Holandia, czy państwa skandynawskie mają dużo bardziej skonsolidowany głos przedsiębiorców.

- Współczesny świat gospodarczy polega właśnie na jak najlepszej organizacji, w tym jak najlepszej organizacji zrzeszeń, związków przedsiębiorców - mówił. - Poprzez to racje z waszej strony na dużo wcześniejszym etapie mogą być zaadresowane - dodał.

Morawiecki podkreślił, że konsultowana obecnie Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju we wszystkich elementach stara się wzmocnić zdolność przedsiębiorców do "generowania marży".

Jak mówił, "wyrwanie się z pułapki średniego rozwoju" nastąpi wtedy, kiedy firmy będą więcej zarabiać na swoich produktach i przekładać większe korzyści, także dzięki eksportowi dóbr i usług, na inwestycje w centra badań, rozwoju i w modernizację bazy produkcyjnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

gf 2016-08-09 15:53:20

do xyyxyx.... bo zarabiaja duzo od obrotu zamiast zarabiac duzo na marzy. dlatego polscy pracownicy malo zarabiaja. odpowiedzia na ten problem jest wlasnie plan morawieckiego

xyyxyx 2016-08-07 18:35:50

Firmy juz zarabiają dużo na produktach ale jakoś nie idzie za tym dobrobyt pracowników.