PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Mogliby pracować 6 godzin dziennie zamiast 8. Wystarczy jedna zmiana

  • Karolina Markowska
    KM
  • 25 paź 2019 9:56

Nawet 25 tys. godzin – o tyle mogłyby skrócić w ciągu roku czas pracy działy finansowe, gdyby zaczęły wykorzystywać Zrobotyzowaną Automatyzację Biznesu (rozwiązania RPA). Jak wskazują analitycy, wiele czynności powtarzalnych można już dziś z powodzeniem zastąpić nowoczesną technologią.

Mogliby pracować 6 godzin dziennie zamiast 8. Wystarczy jedna zmiana
RPA to technologia automatyzująca powtarzalne procesy biznesowe z wykorzystaniem programów komputerowych (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • RPA to technologia automatyzująca powtarzalne procesy biznesowe z wykorzystaniem programów komputerowych.
  • Po wprowadzeniu rozwiązań RPA można byłoby skrócić czas pracy o 30 proc.
  • Zaledwie 29 proc. badanych firm, które wdrożyły rozwiązania do automatyzacji, wykorzystuje je w obszarze raportowania finansowego.

Znaczna redukcja błędów (z 45 do 4) popełnianych przy przetwarzaniu faktur, oszczędności na poziomie 1,5 mln oraz skrócenie o 75 proc. czasu przetwarzania faktury to kilka korzyści wynikających z wprowadzenia rozwiązań Robotic Process Automation w jednej z globalnych firm doradczych.  

- RPA to zastąpienie manualnej pracy człowieka pracą robota. Jednak bynajmniej nie przez tego fizycznie istniejącego, tylko software’owego – wyjaśnia Tomasz Kuciel, prezes Edisona, należącej do międzynarodowej grupy Editel firmy specjalizującej się w automatyzacji komunikacji b2b.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Założeniom automatyzacji procesów finansowych przyjrzała się firma analityczno-badawcza Gartner. Przebadała ona 150 dyrektorów odpowiedzialnych w firmach za finanse. Okazało się, że po wprowadzeniu rozwiązań RPA, czyli technologii automatyzującej powtarzalne procesy biznesowe z wykorzystaniem programów komputerowych, można byłoby skrócić czas pracy o 30 proc.

W praktyce oznacza to, że zamiast 8 godzin pracownicy działów finansowych mogliby pracować krócej o ponad 2h. Dla pracodawcy, przy założeniu 40 zatrudnionych na etat osób w dziale finansowym, oznacza to oszczędność na poziomie 25 tys. roboczogodzin rocznie i kwoty 878 tys. dolarów.

- Automatyzację postrzega się często przez pryzmat robotów, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, generalnie zaawansowanych technologii, tymczasem są to często działania niskopoziomowe i niskokosztowe. Dobrym przykładem może być znana od 30 lat technologia EDI, czyli elektronicznej wymiany dokumentów. Jej wdrożenie w Castoramie skróciło obieg faktur z 12 dni do 45 minut, czyli proces przyśpieszono aż 384 razy. Całkowicie eliminując ręczne procesy rozliczeniowe, odzyskano czas pracowników, których można było skierować do innych działań – zwraca uwagę Tomasz Kuciel.

Jak wynika z badania, zaledwie 29 proc. badanych firm, które wdrożyły rozwiązania do automatyzacji, wykorzystuje je w obszarze raportowania finansowego. I choć 88 proc. kontrolerów finansowych chce wdrożyć do końca przyszłego roku rozwiązania w obszarze RPA, to niekoniecznie w obszarze raportowania. 

Gartner zidentyfikował także 3 bariery utrudniające wdrożenie rozwiązań RPA – to obawa o wyeliminowanie człowieka z procesu decyzyjnego, przekonanie o niskim zwrocie z inwestycji i opóźnienia związane ze standaryzacją procesów przed implementacją systemów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mogliby pracować 6 godzin dziennie zamiast 8. Wystarczy jedna zmiana

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA