PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Model Elona Muska czy work-life fit. Firmy przed trudnym wyborem

  • jk
  • 17 cze 2022 14:00

Kolejne europejskie firmy ogłaszają 4-dniowy tydzień pracy i nielimitowane urlopy. Wiele z nich stawia na work-life fit, czyli dowolność wyboru modelu pracy oraz elastyczne podejście do godzin realizacji projektów. W tym samym czasie za oceanem Elon Musk zapowiada koniec ery pracy zdalnej w Tesli i nakazuje powrót do wykonywania pracy w biurach, w pełnym wymiarze godzin. Którą drogą podążą inni pracodawcy? Czego oczekują pracownicy?

Model Elona Muska czy work-life fit. Firmy przed trudnym wyborem
Część firm stawia na work-life fit, czyli dowolność wyboru modelu pracy oraz elastyczne podejście do godzin realizacji projektów (Fot. Anton Shuvalov/Unsplash)
REKLAMA
  • Część firm chce, by ludzie wrócili do biur. Organizacje te zakładają, że pracownicy powinni się znać, wymieniać wiedzą i tworzyć silny, zgrany zespół.
  • Inne firmy stawiają na work-life fit, czyli dowolność wyboru modelu pracy oraz elastyczne podejście do godzin realizacji projektów.
  • Zwolennicy koncepcji work-life fit wśród głównych jej zalet wymieniają możliwość wprowadzenia harmonii między życiem zawodowym a prywatnym (51 proc.). Dodatkowo pracują oni wydajniej, gdy nie czują na sobie presji przełożonych (48 proc.).

E-mail Elona Muska do pracowników wzbudził falę kontrowersji. Miliarder nie tylko zapowiedział powrót pracowników do biur, ale też podkreślił, że praca ma być wykonywana w wymiarze min. 40 godzin tygodniowo, a komu się to nie spodoba, może „iść udawać, że pracuje gdzie indziej”.

Wielu ekspertów szokuje forma przekazania tego komunikatu, ale sama decyzja już nie. Do powrotu do biur lub choćby pracy hybrydowej wezwały w ostatnim czasie także m.in. Google, Amazon, Meta/Facebook, Uber czy Goldman Sachs.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zwolennicy pracy stacjonarnej

Praca stacjonarna dla wielu firm nie jest kwestią braku zaufania czy mniejszej efektywności, tylko kultury organizacji opartej na wartościach firmy. To firma te wartości definiuje i stawia sobie za cel zatrudnianie ludzi, którzy się z nimi utożsamiają. Takie organizacje zakładają, że pracownicy powinni się znać, wymieniać wiedzą i tworzyć silny, zgrany zespół, a punktem wyjścia dla selekcji właściwych pracowników, którzy będą współdziałać dla wspólnego celu, są właśnie współdzielone wartości.

- Niedawno nasz skandynawski klient z branży IT zdecydował, że będzie zatrudniać tylko osoby, które chcą pracować w biurze min. 3 dni w tygodniu. Postawił ten warunek w pełni świadomy, że na rynku pracy IT znalezienie takich kandydatów jest obecnie szalenie wymagające. Dyrektor nowo tworzonego zespołu będzie czekać na ludzi, którzy się utożsamiają z firmą i świadomie wybiorą tego pracodawcę - mówi Dorota Andrzejewska, szefowa rekrutacji etatowych w Awareson. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Model Elona Muska czy work-life fit. Firmy przed trudnym wyborem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA