Mark Zuckerberg i firmy z branży modowej w Nowym Jorku będą lobbować, by pozwolono zatrudniać więcej obcokrajowców w USA na wizach H-B1. To wizy dla pracujących w USA. Powód jest prosty - obcokrajowcy są tańsi niż ich amerykańscy odpowiednicy.

• W poniedziałek (10 kwietnia) doszło do porozumienia między grupą lobbingową twórcy Facebooka a podmiotem handlowym z branży modowej w Nowym Jorku.
• Celem zawartej współpracy jest zwiększenie w USA liczby wiz H-B1, które pozwalają zatrudniać obcokrajowców.
• Inicjatywa może natrafić na opór, bo już teraz wiele podmiotów z omawianej branży w USA zatrudnia osoby spoza kraju. Są też takie, które z wizy w ogóle nie korzystają.
Jak donosiły w pierwszych dniach kwietnia media z USA, przemysł modowy w Nowym Jorku szuka sprzymierzeńców w walce o zwiększenie liczby wiz dla pracodawców zagranicznych za oceanem. Firmy chcą bowiem zatrudniać więcej obcokrajowców przy produkcji wysokiej jakości ubrań.
Stowarzyszenie handlowe usług modowych znalazło sprzymierzeńca w mało oczekiwanym miejscu. Grupa lobbingowa Marka Zuckerberga, twórcy giganta społecznościowego Facebook, zainteresowała się postulatami branży mody. Główny argument płynący z Nowego Jorku opiera się o założenie, że pracownicy zza granicy są potrzebni przy wykonywaniu prac w szwalniach i domach modowych, bo młodzi Amerykanie z potrzebnym wykształceniem nie pracują.
Czytaj też: W USA mężczyźni zarabiają mniej niż 40 lat temu?
Jeśli ma dojść do takiej zmiany, władze federalne muszą podnieść limit wiz typu H-1B, które pozwalają pracować obcokrajowcom w USA. Stąd potrzebny lobbing.
Przemysł i tak zatrudnia wiele osób zza granicy
To nie będzie jednak takie proste. Rada grupująca podmioty branży (ang. Council of Fashion Designers of America) już ma wielu pracowników nie Amerykanów. Dla przykłady portal breitbart.com przytacza statystykę federalną. 22 duże podmioty zrzeszone we wspomnianej radzie, zatrudniają na wizach H-B1 406 pracowników i to od czterech lat. Po czym wylicza:
- Michael Kors (firma projektująca luksusowe torebki i tekstylia) wystąpiła o 39 wiz H-1B od 2013 roku,
- Tory Burch (projektantka i korzystająca z jej nazwiska marka luksusowej ubrań) 30 wiz,


KOMENTARZE (0)