PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Mnożą się chińskie przejęcia w Polsce. Made in China to zysk czy ryzyko?

Chińczycy przejmują polskie spółki. Czy konsekwencją będzie zmiana stylu zarządzania na azjatycki? Nawet jeśli nie, to np. taki Konsalnet może mieć inny problem.

Mnożą się chińskie przejęcia w Polsce. Made in China to zysk czy ryzyko?
Chińczycy coraz częściej inwestują w Europie, także w Polsce. Fot. pixabay
REKLAMA

• Za 110 mln euro China Security & Fire kupiło polską spółkę ochroniarską Konsalnet.

• W branży pojawiły się pytania, czy Chińczycy będą wprowadzać nowe zwyczaje w zarządzaniu pracownikami i samym funkcjonowaniu firmy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Mamy opinie na ten temat czołowych przedstawicieli branży ochroniarskiej.

Chińczycy coraz częściej inwestują w Europie, także w Polsce. Rok temu Abris Capital sprzedał polską firmę Novago chińskiej Everbright International za 123 mln euro. Wcześniej Chińczycy zostali właścicielami fabryki amortyzatorów Delphi w Krośnie. Ostatnią głośną akwizycją było kupno firmy ochroniarskiej Konsalnet przez China Security & Fire.

Pojawienie się nowego właściciela - sporej wielkości chińskiej firmy - w jednej z największych w Polsce firm ochrony spowodowało spore zamieszanie w branży security. Po raz pierwszy w tej części Europy Chińczycy zainwestowali, i to całkiem sporo, bo ponad 110 mln euro, w branżę usługową, a w dodatku w taki jej segment, który nie cieszy się ostatnio raczej wielkim zainteresowaniem zagranicznych inwestorów. Dotychczasowy właściciel firmy (fundusz Value 4 Capital) podejmował w ciągu ostatnich lat próby jej sprzedaży, jednak - jak donosiła prasa - nic z tego nie wyszło. 

W końcu, nieoczekiwanie, rynek obiegła informacja, że Konsalnet ma nowego właściciela. To pierwsza tak poważna transakcja na polskim rynku ochrony od co najmniej 5 lat, kiedy ten sam Konsalnet kupił cały polski oddział zagranicznego potentata G4S, stając się liderem akwizycji w całej branży usług outsourcingowych w Polsce.

Chińczycy nie psują dobrze funkcjonującego mechanizmu

Wraz z pojawieniem się nowego właściciela, którym jest chińska firma China Security & Fire, świadcząca usługi ochrony m.in. w Tajlandii czy Australii, a także będąca producentem technologii stosowanych w ochronie, pojawiły się w branży pytania, czy Chińczycy będą wprowadzać nowe zwyczaje w zarządzaniu pracownikami i samym funkcjonowaniu firmy, co z kolei może wpłynąć na pojawienie się nowych standardów w polskiej ochronie osób i mienia. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mnożą się chińskie przejęcia w Polsce. Made in China to zysk czy ryzyko?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA