PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Młodzi zarobią mniej niż ich rodzice. Czas porzucić nadzieje?

Szanse, iż młody człowiek będzie zarabiał więcej niż rodzice, są najniższe od II wojny światowej - wskazują autorzy badania amerykańskiej firmy konsultingowej Bain & Company.

Młodzi zarobią mniej niż ich rodzice. Czas porzucić nadzieje?
Pracownicy pokolenia Z i milenialsi są coraz bardziej zestresowani i przytłoczeni w pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Pracownicy pokolenia Z i milenialsi są coraz bardziej zestresowani i przytłoczeni w pracy. Młodzi ludzie, zwłaszcza z rozwiniętych gospodarek, najbardziej martwią się problemami finansowymi oraz tym, jak potoczą się ich kariery – wynika z badań amerykańskiej firmy konsultingowej Bain & Company.

Bain & Company zbadała 20 tys. pracowników z 10 krajów, które łącznie wypracowują około 65 proc. globalnego PKB.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z ankiety wynika, że około 61 proc. respondentów w wieku poniżej 35 lat najbardziej niepokoją finanse, pewność zatrudnienia oraz brak realizacji celów zawodowych w ciągu następnych 10 lat. W wieku co najmniej 35 lat te same obawy podziela 40 proc.

Co ciekawe, o wiele bardziej optymistycznie w przeszłość patrzą młodzi ludzie na rynkach wschodzących, gdzie aż 81 proc. z nich uważa, że ​​ich życie będzie lepsze za 5–10 lat. W gospodarkach rozwiniętych takiego zdania jest 63 proc.

Czytaj też: Młodzi bez szans i perspektyw, ale z rosnącymi żądaniami. Oto ile chcą zarabiać

- Na Zachodzie młodzi pracownicy zmagają się dziś ze słabnącym wzrostem gospodarczym, rosnącymi nierównościami i cenami mieszkań – czytamy w raporcie. Na przykład bezrobocie wśród młodych ludzi w Europie osiągnęło problematyczny poziom – 37 proc. w Hiszpanii, 29 proc. we Włoszech i 19 proc. we Francji. Czynniki te utrudniają osiągnięcie stabilności finansowej.

Badania przeprowadzone przez Bain & Company wykazały również, że młodsi pracownicy z rozwiniętych gospodarek mogą zarabiać mniej niż poprzednie pokolenia.

Czytaj też: Młodzi mają pomysł na siebie, jednak nie wiedzą, czy jest dobry

W raporcie wskazano, że szanse, iż młody człowiek będzie zarabiał więcej niż rodzice, są w USA najniższe od II wojny światowej. Około 40 proc. świeżo upieczonych absolwentów college'ów znalazło pracę, która nie wymaga od nich wyższego wykształcenia.

- Młodsi pracownicy będą zmagać się z ciężarem opieki nad starzejącą się populacją. Stoją również przed wyzwaniem spłaty długu publicznego, który urósł w trakcie pandemii, w czasie spowolnienia wzrostu gospodarczego – czytamy także w raporcie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Młodzi zarobią mniej niż ich rodzice. Czas porzucić nadzieje?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Erwin 2022-02-05 12:37:26

  Niech nie szukają etatów, tylko pozakladają własne firmy i niech nie boją się tego kroku.

 • Ciri 2022-02-05 04:15:44

  Zgadza się, problemem młodych faktycznie sądzisz finanse. Większość z nich oczekuje teraz na start pensji wysokiej klasy specjalisty! a samodzielność, kreatywnosc i samodzielne myślenie to zjawisko zanikające w tej grupie...

 • Mari 2022-02-04 14:35:09

  Przez ostatnie dwa lata miałem do czynienia ( miałem ich przeszkolić ) z kilkoma młodymi osobnikami, tylko jeden wykazywał jakieś zainteresowanie tym co robi, resztę pochłaniał telefon

 • KKK 2022-02-04 12:59:20

  Problemem to jest znalezienie pierwszej pracy!!! Sam szukałem praktycznie cztery miesiące. Składałem CV wszędzie. Magazyny, sklepy, stacje paliw. Wszędzie ta sama śpiewka. Nie ma Pan doświadczenia. Zabawne. Po to się chce zatrudnić.

 • Rei 2022-02-04 10:44:37

  Logicznie biorąc problem na tapetę. Mam zarabiać mniej niż poprzednie pokolenie, spłacać dług podczas ich lepszego życia narosły (wyższe podatki), widzieć wszędzie coraz większe nierówności (wskaźnik Giniego szaleje) i borykać się z tego powodu że stresem i chorobami? Nie. Dziękuję nie pracuję. Idę po socjal lub emigruję...

  • Andrzej 2022-02-04 12:02:53

   Ty i tak nic nie potrafisz haha

  • Marcin 2022-02-04 18:50:02

   Ale ten artukuł jest o sytuacji w krajach najbardziej rozwiniętych. Gdzie chcesz emigrować??? Do Afryki??? To raczej Hiszpanie, Portugalczycy, etc. zaczną przyjeżdżać za pracą do Polski. Zresztą już przyjeżdżają. Nie na masową skalę, ale w Warszawie ich widać.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA