PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Młodzi wywracają rynek pracy do góry nogami

Lojalność względem pracodawców spada. Coraz mniej osób aktywnych na rynku pracy może pochwalić się dłuższym niż 5 lat stażem pracy u jednego pracodawcy. Szczególnie młode osoby skłonne są do tego, by częściej zmieniać pracę w poszukiwaniu lepszych warunków zatrudnienia i możliwości rozwoju.

  • Justyna Koc
    jk
  • 17 lip 2019 14:43
Młodzi wywracają rynek pracy do góry nogami
Młodzi ludzie nie tylko chcą wykorzystać swoją szansę, ale też zupełnie inaczej podchodzą do dłuższej więzi z pracodawcą (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak wynika z badania Randstad, aż 11 proc. osób aktywnie poszukuje nowego zajęcia, a 40 proc. przyznaje, że rozgląda się za ciekawymi ofertami.
  • Najczęściej zmieniają pracę osoby będące obecnie między 18. a 35. rokiem życia – ponad 63 proc. aktywnych zawodowo osób w tej grupie deklaruje, że przynajmniej raz zdecydowali o rezygnacji z dotychczasowego zatrudnienia (badanie Work Service).
  • Duża rotacja pracowników wynika nie tylko ze sprzyjającej sytuacji na rynku, ale też zmiany pokoleniowej.

Rekordowo wysokie jest zadowolenie z wykonywanej pracy. Jak pokazuje "Monitor Rynku Pracy" firmy Randstad, deklaruje je 79 proc. osób pracujących. Mimo to aż 11 proc. osób aktywnie poszukuje nowego zajęcia, a 40 proc. przyznaje, że rozgląda się za ciekawymi ofertami.

Z drugiej strony aż 80 proc. pracujących Polaków uważa, że obecna sytuacja na rynku pracy jest dobra i będzie taka w nadchodzących miesiącach, a zaledwie 9,5 proc. osób aktywnych zawodowo obawia się w najbliższym czasie utraty pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nie należy się dziwić, że Polacy, słysząc zewsząd o sprzyjającej sytuacji, starają się znaleźć jak najlepsze dla siebie warunki pracy, pracodawcę oferującego możliwości rozwoju, najlepiej połączone z korzystnym wynagrodzeniem.

Z pracodawcą wiążemy się na krócej

Duża rotacja pracowników wynika nie tylko ze sprzyjającej sytuacji na rynku, ale też zmiany pokoleniowej. Wśród aktywnych zawodowo Polaków znajdują się obecnie przedstawiciele różnych pokoleń, których podejście do pracy znacząco się różni.

- Tak zwani baby boomers i pokolenie X to osoby, które przyzwyczajone były do długotrwałej pracy w jednym miejscu, wiązały się ze swoim pracodawcą na wiele lat – najstarsi pracownicy nierzadko cały swój staż przepracowali w jednej firmie czy instytucji. Obecnie takie sytuacje są już właściwie marginalne. Młodzi ludzie nie tylko chcą wykorzystać swoją szansę, ale też zupełnie inaczej podchodzą do dłuższej więzi z pracodawcą. Wiele elementów jest dla nich ważne, jednak szczególnie liczy się dla nich możliwość nauki i rozwoju, a także pracy przy ciekawych, rozwijających projektach – zauważa Grzegorz Święch z grupy Nowe Motywacje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Młodzi wywracają rynek pracy do góry nogami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Emilia 2019-07-18 14:58:20

    Zapomniliscie o jednym jeszcze. Młodzi nie zawsze wiążą sie z firmą...wiążą sie z rodziną, znajomymi, dziewczynami/chłopakami. Znam wiele osób które w momencie gdy zaczeły spadać wypłaty w firmie zrezygnowały i znalazły prace blisko chłopaka/dziewczyny. Młodzi są czasami w firmie bo jest fajne towarzystwo, ale jak go nie ma to trzeba szukac powodu by tam byc. Tym powodem moga byc awanse, kasa dobra (a i tak bywa roznie bo znam dwie osoby co po miesiacu rzuciły prace i wyjechały za granice),. Czasami trzeba mocno pamietac po co sie jest gdzies. Musi byc cel i sens zostania gdzies.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA