×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Młodzi stawiają krzyżyk na Polsce. Wolą szukać dostatniego życia gdzie indziej

 • KDS
 • 14 mar 2023 20:00

Młodzi Polacy, którzy zarabiają na rękę od 2 do 4 tys. zł, są grupą, która najczęściej myśli o wyjeździe za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy.

Młodzi stawiają krzyżyk na Polsce. Wolą szukać dostatniego życia gdzie indziej
W ciągu ostatnich trzech lat zainteresowanie Polaków emigracją zarobkową wyraźnie wzrosło i utrzymuje się na zbliżonym, wysokim, poziomie (fot. Unsplash/Anete Lusina)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W ciągu najbliższego roku wyjazd za granicę, motywowany znalezieniem lepszej pracy, rozważa blisko 17 proc. Polaków. Najbardziej skłonni na taki krok są młodzi ludzie między 18. a 24. rokiem życia.
 • Co czwarty badany nie potrafi zdecydowanie wypowiedzieć się na ten temat, co jest najwyższym odsetkiem od 2015 roku.
 • Po raz drugi od pięciu lat to kobiety częściej niż mężczyźni deklarują, że chciałyby wyjechać za granicę do pracy.

Firma rekrutacyjna Gi Group opublikowała przygotowany na podstawie badań SW Research raport „Migracje zarobkowe Polaków”. Wynika z niego, że w ciągu ostatnich trzech lat zainteresowanie Polaków emigracją zarobkową wyraźnie wzrosło i utrzymuje się na zbliżonym, wysokim poziomie.

Młodzi ludzie najczęściej myślą o wyjeździe za granicę za pracą

Obecnie niemal 17 proc. badanych rozważa wyjazd w poszukiwaniu pracy w ciągu najbliższego roku. Dla porównania, w grudniu 2020 r. o wyjeździe myślało 17,1 proc. badanych, a w marcu 2018 r. już tylko 11,8 proc. z nich. 

Wyraźnie przy tym zmalał odsetek odrzucających taką perspektywę – obecnie to niespełna 60 proc. badanych, co stanowi spadek aż o 8,7 pkt. proc. w porównaniu z lipcem 2022 roku i 21,6 pkt. proc. w odniesieniu do września 2021 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Młodzi stawiają krzyżyk na Polsce. Wolą szukać dostatniego życia gdzie indziej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jerzy Jerzy 2023-03-17 09:41:34

  Wyjeżdżajcie, wyjeżdżajcie na Zachodzie już nie mogą się was doczekać. Każdy dostanie willę z basenem i służbą, w garażu Mercedes, oczywiście S klasa i do tego praca zdalna 4 razy w tygodniu, w godzinach do wyboru, work life balance itp. Na co jeszcze czekacie??

  • Jerzy Jerzy 2023-03-17 16:52:06

   Minusujący to Patrioci?

   • Bydgoszczak 2023-03-17 19:09:03

    hahaha, a co to patriota l, jtos kto żyje w kredycie i biedzie, w nosie z takim krajem, trzeba myśleć o sobie

 • Maciej co prawde gada 2023-03-17 07:09:57

  To nie ....tak to nie będzie moja żona chcę jeździć Mercedesem i dwa razy w roku Malediwy.........co ja poradzę na ściągam filipińczyków.....ohhhhh kurcze ale ilu ich przyjedzie no pewnie nie tak dużo jak Ukraińców, przecież to tak daleko......buuuuuuuu.....trudno najwyżej zamknę interes i tak wystarczająco się na kradłem starczy mi na labe przez całe życie....no dobrze starczy mnie ale nie zostawię nic dziecią.....błagam Polacy wracajcie Ukraińcy wracajcie.....,,,,

 • Michał 2023-03-16 07:02:42

  Nic dziwnego wystarczy spojrzeć jakie piekło rozpętuje rządząca partia komunistów. Prawa kobiet ograniczone, podatki i parapodatki, niewydolny ZUS, brak wizji jesieni życia, katolicyzacja szkoły i przestrzeni publicznej. Sam powtarzam swoim dzieciom 8-10-12lat że muszą się uczyć angielskiego aby móc osiedlić się za granicą i zapewnić sobie lepsza i spokojniejszą przyszłość.

  • Facet27 2023-03-16 19:40:26

   Ja tam dzieci wolę nie mieć, bo wszędzie będą miały ciężko w takich czasach, jak produkty z numerem pesel, opodatkowane i tyrające na złodziei z rządu xd Jaki to sens

  • Beka 2023-03-17 01:35:39

   Lol co ty bredzisz xD? Inne prawo niż ograniczenie aborcji w przypadku wad płodu nie dotknęło polek, nasza szkoła jest obecnie najmniej katolicką w historii Polski a nie wiem gdzie ty widzisz te katolicyzacje przestrzeni publicznej? Ja jej w ogóle nie widzę... Może czasami się zastanów nad tym co gadasz zamiast powielać slogany? Dobrze że tacy ludzie jak ty sami dochodzą do wniosku żeby stąd wyjechać.

  • Beka 2023-03-17 01:43:33

   Zresztą, jakby nie katolicyzm to byłbyś teraz w buszu i próbował nie umrzeć następnego dnia, ale to trzeba wiedzieć trochę o historii cywilizacji. Jak myślisz, kto nauczył Lechitów pisał i czytać? Jak myślisz, po co w ogóle jest religia? Pewnie po nic i tylko przypadkiem wszystkie kultury na świecie spaja religia.

   • MArian 2023-03-17 17:48:35

    To prawdą że religia ma taką funkcję. Nie znaczy to jednak że dziś przy tym co wiemy o świecie byla komuś potrzebna. Dawne mity narzucone na inny świat.

 • Pan Pomidor 2023-03-16 00:57:19

  Tragedia z tą Polską od ponad 20 lat przeciętni średnio zamożni młodzi ludzie muszą wyjeżdzać bo w tym kraju żaden rząd nie był i nie jest w stanie zorganizować normalnego startu.

 • Pracownik 2023-03-15 15:11:09

  No cóż, teraz takie czasy że średnia krajowa to powinna być minimalna krajowa...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA