Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- W ciągu najbliższego roku wyjazd za granicę, motywowany znalezieniem lepszej pracy, rozważa blisko 17 proc. Polaków. Najbardziej skłonni na taki krok są młodzi ludzie między 18. a 24. rokiem życia.
- Co czwarty badany nie potrafi zdecydowanie wypowiedzieć się na ten temat, co jest najwyższym odsetkiem od 2015 roku.
- Po raz drugi od pięciu lat to kobiety częściej niż mężczyźni deklarują, że chciałyby wyjechać za granicę do pracy.
Firma rekrutacyjna Gi Group opublikowała przygotowany na podstawie badań SW Research raport „Migracje zarobkowe Polaków”. Wynika z niego, że w ciągu ostatnich trzech lat zainteresowanie Polaków emigracją zarobkową wyraźnie wzrosło i utrzymuje się na zbliżonym, wysokim poziomie.
Młodzi ludzie najczęściej myślą o wyjeździe za granicę za pracą
Obecnie niemal 17 proc. badanych rozważa wyjazd w poszukiwaniu pracy w ciągu najbliższego roku. Dla porównania, w grudniu 2020 r. o wyjeździe myślało 17,1 proc. badanych, a w marcu 2018 r. już tylko 11,8 proc. z nich.
Wyraźnie przy tym zmalał odsetek odrzucających taką perspektywę – obecnie to niespełna 60 proc. badanych, co stanowi spadek aż o 8,7 pkt. proc. w porównaniu z lipcem 2022 roku i 21,6 pkt. proc. w odniesieniu do września 2021 roku.
Wysoki jest też wzrost liczby niezdecydowanych. Ich odsetek zwiększył się o niemal 10 pkt. proc. w stosunku do lipca 2022 r. i jest najwyższy od 2015 roku.
Z raportu Gi Group wynika, że najliczniejszą grupę wśród rozważających możliwość wyjazdu – aż 52 proc. – stanowią osoby w wieku 25-44 lat, a 30 proc. to osoby przed 25. rokiem życia. To właśnie wśród tej grupy widoczny jest największy wzrost zainteresowania pracą za granicą w porównaniu do ubiegłego roku – aż o 13 pkt. proc. Zmalał natomiast odsetek przedstawicieli starszego pokolenia, w przedziale wiekowym 45-67 lat.
Źródło: raport Gi Group Migracje zarobkowe Polaków
- Grupa Polaków zainteresowanych emigracją zarobkową od kilku lat utrzymuje się na wysokim poziomie, ale początek roku przyniósł kolejną niepokojącą informację: wzrost grona niezdecydowanych. Obecnie to 24,3 proc., podczas gdy jeszcze na początku 2020 roku był to zaledwie jeden proc. badanych. W pierwszej kolejności wyjazd planuje młode pokolenie - osoby do 34. roku życia, a więc te, które jeszcze przez wiele lat będą aktywne zawodowo, z wykształceniem zawodowym, średnim i wyższym. Jeżeli rzeczywiście zdecydowałyby się wyjazd, nawet krótkoterminowy, ich decyzja miałaby dramatyczne konsekwencje dla kraju. Mówimy o ludziach, którzy w najbliższych latach powinni kierować wzrostem i tworzyć strukturę polskiej gospodarki – komentuje Marcos Segador Arrebola, dyrektor generalny Gi Group Holding w Polsce.
Kobiety częściej niż mężczyźni myślą o wyjeździe w poszukiwaniu lepszej pracy
W najnowszej edycji badania wśród zainteresowanych migracją zarobkową przeważają kobiety – to blisko 55 proc. wszystkich deklarujących chęć wyjazdu, co oznacza wzrost o 15 pkt. proc. w porównaniu z rokiem 2022 i o 25 pkt. proc. względem roku 2021. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat taka sytuacja miała miejsce tylko raz. Statystycznie to mężczyźni częściej decydują się na emigrację.
Wśród wszystkich pracujących, którzy rozważają wyjazd, blisko 1/3 to pracownicy produkcyjni i fizyczni, a 1/5 pracuje na stanowiskach niższego szczebla. W tej grupie połowa zdecydowanie nie zamierza wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy, zaś co trzeci badany pozostaje niezdecydowany.
Biorąc pod uwagę pełnione stanowisko, najczęściej chęć emigracji deklarują osoby pełniące funkcje kierownicze (23,1 proc.). Najmniejsze zainteresowanie wyjazdem obserwujemy natomiast wśród starszych specjalistów – tylko co 10. pracownik tego szczebla rozważa emigrację, a aż 70 proc. nie bierze pod uwagę takiej opcji.
Na decyzję o emigracji wpływa też poziom wykształcenia. Im wyższe, tym mniejsza skłonność do pakowania walizek oraz większa pewność co do swoich planów. Ponad 31 proc. osób z wykształceniem podstawowym deklaruje chęć wyjazdu w celach zarobkowych, taki sam odsetek stanowią w tej grupie niezdecydowani. Spośród osób ze średnim i wyższym wykształceniem ponad 60 proc. nie zamierza opuszczać kraju, w tych grupach jest też najmniejszy odsetek niezdecydowanych.
Skąd chce wyjechać za pracą największa grupa Polaków
Autorzy badania zapytali również, gdzie mieszkają ludzie, którzy myślą o wyjeździe do pracy. Podobnie jak w 2022 r. ponad 70 proc. wszystkich myślących o wyjeździe stanowią mieszkańcy miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców.
Źródło: raport Gi Group Migracje zarobkowe Polaków
Najliczniejszą grupę reprezentują mieszkańcy wsi - aż 41,5 proc. badanych (wzrost o 8 pkt. proc. w stosunku do 2022 roku). Blisko 22 proc. mieszkańców miast poniżej 20 tys. deklaruje chęć wyjazdu. Są również najliczniejszą grupą jeśli chodzi o brak jednoznacznej deklaracji – prawie 33 proc. Z kolei mieszkańcy miast powyżej 100 tys. są grupą najmniej zainteresowaną wyjazdem – aż 65 proc. z nich wyraża brak chęci. Stanowią zarazem najmniejszy odsetek niezdecydowanych (17,5 proc.).
Okazuje się, że mieszkańcy województwa mazowieckiego najczęściej rozważają wyjazd za pracą. Z kolei najmniejszy odsetek mieszkańców myślących o tym pochodzi z regionu centralnego oraz południowo-zachodniego (mniej niż 10 proc.).
Pieniądze, czyli główny motywator do wyjazdu. W obecnych czasach wyjątkowo silny
Polacy zapytani o to, dlaczego chcą wyjechać w poszukiwaniu pracy, najczęściej podają jako powód kwestie finansowe. Aż 93 proc. badanych rozważających migrację deklaruje, że odczuwa skutki pogorszenia się sytuacji gospodarczej w kraju (dla osób pracujących ten wskaźnik wynosi 78 proc.). Co istotne, co trzecia osoba nie zarabia więcej niż 2999 zł netto. 28 proc. w przedziale od 3000 do 3999 zł na rękę.
Źródło: raport Gi Group Migracje zarobkowe Polaków
- Odpowiedzi na pytanie, dlaczego wciąż wiele osób rozważa wyjazd za granicę, należy poszukiwać szczególnie w warunkach życia i sytuacji gospodarczej. Na to składa się w szczególności dostępność i jakość usług publicznych, takich jak opieka medyczna, placówki opiekuńcze, edukacja, wsparcie w opiece nad osobami starszymi i z niepełnosprawnościami, a także możliwość zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Nie możemy pomijać aspektu przewidywalności uwarunkowań prawnych i gospodarczych. – podsumowuje Robert Lisicki, dyrektor Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan.
W efekcie lepsze zarobki jako powód wyjazdu podaje 76,3 proc. badanych, a wyższy standard życia i lepsze warunki socjalne 61 proc. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wzrosła również liczba osób wskazujących na brak odpowiedniej pracy w Polsce – ten powód wskazało prawie 35 proc. badanych – niemal 20 pkt proc. więcej niż w listopadzie 2021 roku.
Źródło: raport Gi Group Migracje zarobkowe Polaków
- Zdecydowana większość badanych, którzy biorą pod uwagę migrację, odczuwa skutki pogarszającej się sytuacji gospodarczej. Poszukują możliwości lepszych zarobków, większych perspektyw rozwoju zawodowego, lepszych warunków życia. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na ich plany jest większe poszanowanie wolności i bezpieczniejsze położenie geograficzne. Polaków do pozostania w kraju nie przekonuje niskie bezrobocie w Polsce i mnogość ciekawych ofert zatrudnienia. Nie zniechęcają ich takie czynniki, jak zmienność globalnej koniunktury i wysoka stopa bezrobocia w innych krajach europejskich, które są najczęstszym kierunkiem emigracji zarobkowej – komentuje Marcos Segador Arrebola.
Polacy zwracają uwagę także na czynniki pozafinansowe. Coraz częstszą motywacją do wyjazdu, szczególnie dla młodego pokolenia, staje się chęć podróżowania i zwiedzania świata. Ten argument wskazało 35,6 proc. badanych i jest to wzrost o 10,6 pkt proc. w porównaniu z drugą połową 2021 roku. Z kolei 28 proc. respondentów przekonuje większe poszanowanie wolności i praw obywatelskich za granicą.
Wskazania dotyczące wyższych zarobków i lepszego standardu życia są na podobnym, bardzo wysokim poziomie zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Zdecydowana różnica natomiast występuje, jeśli chodzi o brak możliwości znalezienia w Polsce odpowiedniej pracy. To argument przemawiający za wyjazdem dla ponad 43 proc. kobiet i niespełna 25 proc. mężczyzn. Kobiety bardziej przekonują również kwestie pozazawodowe – bezpieczniejsze położenie geopolityczne czy większe poszanowanie praw i wolności obywatelskich. Mężczyźni za granicą poszukują lepszych perspektyw rozwoju zawodowego. 30 proc. z nich bierze również pod uwagę korzystniejszy system podatkowy.
Nieciekawe konsekwencje rosnącego zainteresowania wyjazdami
Marcos Segador Arrebola, dyrektor generalny Gi Group Holding w Polsce, podkreśla, że na rosnącą skłonność Polaków do emigracji zarobkowej warto patrzeć w kontekście prognoz demograficznych, struktury wiekowej społeczeństwa i aktywności zawodowej. Bowiem do niczego dobrego ona nie doprowadzi. Może spowodować spore braki pracowników w takich sektorach gospodarki, jak produkcja czy budownictwo.
- Demograficzna zima, przejawiająca się starzeniem społeczeństwa, już obecnie ma konsekwencje gospodarcze – spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym oznacza wzrost wydatków socjalnych przy jednoczesnym niedoborze pracowników – zarówno niższego szczebla, jak i specjalistów. Dlatego oprócz spójnej polityki państwa w obszarze demografii, niezbędne jest tworzenie satysfakcjonujących miejsc pracy, wspieranie pracujących w podwyższaniu kwalifikacji i dostosowywaniu kompetencji do technologicznych trendów, by mogli utrzymać zatrudnienie, dbanie o talenty. Niebagatelne znaczenie ma dostosowywanie systemu edukacji do potrzeb dynamicznie zmieniającego się rynku pracy – podsumowuje szef Gi Group Holding w Polsce.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (12)