Młodzi start-upowcy mogą liczyć na pomoc. 20 mln euro do rozdania

Osoby do 35. roku życia, które mają pomysł na innowacyjny biznes, mogą zgłaszać się do programu wspierającego powstawanie i rozwój start-upów w Polsce wschodniej. Najlepsi mogą liczyć m.in. na wsparcie ekspertów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi start-upowcy mogą liczyć na pomoc. 20 mln euro do rozdania

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 mar 2016 8:37


"Platformy startowe dla nowych pomysłów" to pilotaż w ramach programu "Polska wschodnia" na lata 2014-2020. Na razie przeznaczono na nie 20 mln euro, ale jeśli pilotaż się sprawdzi, na dalsze wsparcie start-upów ma trafić kolejne 180 mln euro.

Oferta platform startowych skierowana jest do osób do 35. roku życia, które mają pomysł na innowacyjny biznes i chcą uruchomić go w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej, czyli lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Pomysły mogą zgłaszać zarówno pojedyncze osoby, jak i zespoły. Ważne, aby zgłaszany pomysł nie był przedmiotem już prowadzonej działalności gospodarczej pomysłodawców - wyjaśnił resort rozwoju.

- Jeżeli pomysł zostanie pozytywnie oceniony w ramach wstępnej weryfikacji, kandydaci zostaną zaproszeni na spotkanie z doświadczonymi przedsiębiorcami i ekspertami, przed którymi w szczegółach zaprezentują swój pomysł. Zakwalifikowani do programu Platform, w pierwszym kroku rejestrują w Polsce Wschodniej przedsiębiorstwo typu start-up w formie spółki z o.o. Start-up zostanie objęty kompleksową i profesjonalną opieką platformy startowej, o udział w której ubiegał się pomysłodawca - zaznaczyło MR.

Jak podkreśliło ministerstwo, wsparcie ma obejmować "mentoring, coaching i inne specjalistyczne usługi (np. technologiczne, inżynierskie, wzornicze, marketingowe czy prawne) wynikające z indywidualnych potrzeb start-upu". Dzięki tej pomocy - zdaniem MR - start-up będzie efektywnie pracować nad stworzeniem modelu biznesowego, w tym produktu gotowego do wejścia na rynek.

Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podkreślał niedawno, że stworzenie przedsiębiorstwa typu start-up wiąże się z większym ryzykiem niż uruchomienie standardowego przedsięwzięcia biznesowego.

Adam Hamryszczak (fot. Youtube) Adam Hamryszczak (fot. Youtube)

- Wynika to z braku pewności, czy oferowany produkt przyjmie się na rynku, tym bardziej, że działalność start-upów - co do zasady - polega na odnajdywaniu własnego modelu biznesowego, który zamieni pomysł na zysk. Dlatego program Platform zakłada działania etapowe. Najpierw w wyniku analizy eksperckiej zostanie wybrany najlepszy pomysł na wyrób lub usługę. Następnym krokiem jest stworzenie minimalnej wersji produktu (tzw. MVP), który będzie można zaoferować pierwszym klientom. Końcowym etapem jest stworzenie docelowego modelu biznesowego dla start-upu i przygotowanie go do wdrożenia. Wtedy będzie można liczyć na unijną dotację w wysokości nawet 800 tys. zł na rozwinięcie działalności na rynku - tłumaczył.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.