- Randstad podał wyniki najnowszej edycji Monitora Rynku Pracy. W badaniu eksperci agencji pracy tymczasowej przyjrzeli się jak w praktyce wygląda w firmach zarządzanie wiekiem.
- Z raportu dowiemy się, że Polacy doświadczenie pracy w wielopokoleniowych zespołach mają jedno z największych w Europie.
- Jednak wśród najmłodszych pracowników otwartość na pracę ze starszymi ludźmi jest znacznie mniejsza. Wśród krajów europejskich jesteśmy pod tym względem niemal na samym końcu zestawienia.
- Tymczasem zwrot w kierunku pracowników starszych na polskim rynku pracy właśnie się wykonuje. Przykłady? Sieć sklepów Biedronka.
Jak wynika z raportu Randstad, dla Polaków praca w miejscu, w którym spotykają się z ludźmi w różnym wieku, jest raczej codziennością. 88 proc. z nas pracuje w wielopokoleniowych zespołach. Z takim wynikiem plasujemy się na czele zestawienia. Wyżej są tylko pracownicy z Holandii i Luksemburga. Na kontynencie najrzadziej w zespołach zróżnicowanych wiekowo pracują mieszkańcy południa – Włosi (74 proc.), Grecy (79 proc.) i Hiszpanie (83 proc.).
Eksperci z Randstad przyznają, że zawodowe doświadczenia Polaków sprawiają, że pracownicy nad Wisłą nie należą do grupy, która dostrzega korzyści z wymiany międzypokoleniowej w firmach. Wskazuje na nie 84 proc. respondentów, ale to wynik na poziomie europejskiej średniej. W Norwegii korzyści dostrzega 9 na 10 respondentów.
Dobra komunikacja przychodzi z wiekiem
Okazuje się, że powszechność wielopokoleniowych zespołów w polskich firmach sprawia, że dla wielu pracowników jest to standardem, w ramach którego nie występują trudności w komunikacji z przedstawicielami innych grup zawodowych (70 proc.).
- Widzimy jednak, że umiejętność porozumienia międzypokoleniowego zyskuje się z wiekiem. Trudności w komunikacji sygnalizuje bowiem blisko połowa młodych pracowników do 24 roku życia, 4 na 10 – w wieku od 25 do 34 lat, a wśród najstarszych pracowników – zaledwie co piąty - wskazują autorzy raportu.
Z kolei jak zaznacza Monika Hryniszyn, dyrektor personalna i członek zarządu Randstad Polska, budowanie dobrej komunikacji w firmie jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu, szczególnie jeśli pracą w naszym zespole chcemy zainteresować kolejne pokolenia wchodzące na rynek pracy.
- To od aktywnej roli pracodawcy zależy, czy uda się zbudować taką platformę porozumienia ludzi w różnym wieku, że to zróżnicowanie będzie korzystne dla firmy, ale także dla pracowników – dla starszych, bo będą mogli uzupełniać swoją dotychczasową wiedzę o najnowsze rozwiązania bez konieczności długotrwałego poszukiwania tych informacji oraz dla młodszych, bo będą mogli w prosty sposób bogacić się o unikalne umiejętności nierozerwalnie związane z wieloletnim doświadczeniem - podkreśla Hryniszyn.
Różne pokolenia w cenie? Nie dla każdego
Mimo to, 8 na 10 Polaków woli pracować w zespole zróżnicowanym pod względem wieku. W podobnym tonie wypowiadają się respondenci niemal w każdej grupie wiekowej. Wyjątek stanowią ludzie młodzi. Wśród ankietowanych od 18 do 24 roku życia otwartość na pracę w wielopokoleniowym zespole jest najmniejsza – sięga 60 proc.
Rzeczywistość, a wola to jednak dwie różne sprawy. Polacy należą do najmniej chętnych, jeśli chodzi o pracę w zespołach zróżnicowanych wiekowo. Pod tym względem bardziej wstrzemięźliwi są jeszcze Grecy (77 proc.) i Szwedzi (73 proc.). Polskim pracownikom daleko do rekordzistów – we Francji czy Norwegii w zespole złożonym z wielu grup wiekowych woli pracować 9 na 10 respondentów.
Senior w cenie
Mając na uwadze zmiany, jakie następują na rynku pracy, zarządzanie wiekiem w firmach - szczególnie chodzi o pracowników starszych - będzie nabierało na znaczeniu. Bowiem, liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła poniżej 1 mln osób. Do tego stopa bezrobocia bije kolejne rekordy. Jednocześnie największą grupę niezagospodarowanych zawodowo osób stanowią ludzie młodzi, do 24. roku życia, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową oraz pracownicy po 50. roku życia. Firmy do tej pory niechętnie sięgały po tych drugich. Teraz sytuacja na rynku pracy spowodowała, że - chcąc nie chcąc - muszą przychylniej spojrzeć w ich kierunku. Inaczej nie będzie miał kto pracować.
Zmianę ukierunkowaną na osoby w różnym wieku wprowadziła niedawno sieć sklepów Biedronka. Stworzyła stanowiska pracy, w których uwzględniła uwagi płynące od kandydatów, także osób starszych. Te "uszyte na miarę" stanowiska to kasjer oraz pracownik sklepu. Można na nie aplikować od kwietnia 2018 r.
- Otrzymywaliśmy zapytania dotyczące możliwości pełnienia tylko części obowiązków sprzedawcy-kasjera. Niektórzy zainteresowani pracą w naszej sieci deklarowali chęć wyłącznie pracy przy kasie fiskalnej, np. ze względów zdrowotnych, inni byli bardziej zainteresowani pracą na sali sprzedaży. Biorąc to pod uwagę, postanowiliśmy odpowiedzieć na potrzeby potencjalnych pracowników - tak decyzję o rozpoczęciu nowego projektu wyjaśnia Grażyna Wątko, dyrektor HR makroregionu w Jeronimo Martins Polska.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)