×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Młodzi Polacy nie chcą pracować ze starszymi. Ale pracują i jesteśmy liderami

Choć Polacy są liderami pod względem pracy w wielopokoleniowych zespołach (88 proc. z nas ma w pracy kolegów znacznie starszych lub młodszych), to otwartość na pracę z osobami w innym wieku kuleje. Szczególnie w przypadku młodych osób. Dlaczego tak się dzieje?

Młodzi Polacy nie chcą pracować ze starszymi. Ale pracują i jesteśmy liderami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Randstad podał wyniki najnowszej edycji Monitora Rynku Pracy. W badaniu eksperci agencji pracy tymczasowej przyjrzeli się jak w praktyce wygląda w firmach zarządzanie wiekiem.
  • Z raportu dowiemy się, że Polacy doświadczenie pracy w wielopokoleniowych zespołach mają jedno z największych w Europie. 
  • Jednak wśród najmłodszych pracowników otwartość na pracę ze starszymi ludźmi jest znacznie mniejsza. Wśród krajów europejskich jesteśmy pod tym względem niemal na samym końcu zestawienia.
  • Tymczasem zwrot w kierunku pracowników starszych na polskim rynku pracy właśnie się wykonuje. Przykłady? Sieć sklepów Biedronka. 

Jak wynika z raportu Randstad, dla Polaków praca w miejscu, w którym spotykają się z ludźmi w różnym wieku, jest raczej codziennością. 88 proc. z nas pracuje w wielopokoleniowych zespołach. Z takim wynikiem plasujemy się na czele zestawienia. Wyżej są tylko pracownicy z Holandii i Luksemburga. Na kontynencie najrzadziej w zespołach zróżnicowanych wiekowo pracują mieszkańcy południa – Włosi (74 proc.), Grecy (79 proc.) i Hiszpanie (83 proc.).

Eksperci z Randstad przyznają, że zawodowe doświadczenia Polaków sprawiają, że pracownicy nad Wisłą nie należą do grupy, która dostrzega korzyści z wymiany międzypokoleniowej w firmach. Wskazuje na nie 84 proc. respondentów, ale to wynik na poziomie europejskiej średniej. W Norwegii korzyści dostrzega 9 na 10 respondentów.

Dobra komunikacja przychodzi z wiekiem

Okazuje się, że powszechność wielopokoleniowych zespołów w polskich firmach sprawia, że dla wielu pracowników jest to standardem, w ramach którego nie występują trudności w komunikacji z przedstawicielami innych grup zawodowych (70 proc.).

- Widzimy jednak, że umiejętność porozumienia międzypokoleniowego zyskuje się z wiekiem. Trudności w komunikacji sygnalizuje bowiem blisko połowa młodych pracowników do 24 roku życia, 4 na 10 – w wieku od 25 do 34 lat, a wśród najstarszych pracowników – zaledwie co piąty - wskazują autorzy raportu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Młodzi Polacy nie chcą pracować ze starszymi. Ale pracują i jesteśmy liderami
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA