Młodzi nie potrafią rozmawiać. Przez to nie mogą zdobyć pracy

Wychowani na SMS-ach, komunikatorach, mailach i rozmowach na Fejsie mają poważne kłopoty w nawiązywaniu relacji i odnajdywaniu się w grupie. Nie potrafią również nawiązać dialogu na rozmowie kwalifikacyjnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi nie potrafią rozmawiać. Przez to nie mogą zdobyć pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza

11 paź 2013 9:07


Jak pisze "Gazeta Wyborcza" na ten stan rzeczy złożyła się nie tylko era technologiczna, w której przyszło żyć młodym, ale i zmiany w systemie edukacyjnym, w którym zadania otwarte zastąpiły testy z wyborem gotowej odpowiedzi, a dialog - przygotowywane wcześniej prezentacje.

Efekt? Młodzi nie potrafią rozmawiać i mają kłopot ze znalezieniem pracy.

- Trudność sprawia im nie tylko inicjowanie nowych tematów, ale również podtrzymanie rozpoczętej konwersacji. Na pytania otwarte odpowiadają jednym zdaniem. By dowiedzieć się czegoś więcej, trzeba ich ciągnąć za język. Rozmowa coraz bardziej zaczyna przypominać odpytywanie, a nie o to w niej chodzi - mówi dla "GW" Małgorzata Łabędź, konsultant z agencji doardztwa personalnego Experis.

Eksperci ostrzegają, że osoby, które nie zaczną pracować nad tym, by poprawić umiejętność komunikacji mocno ograniczają własne szanse na rynku pracy - alarmuje "GW".

- Powstaje nowy rodzaj "szklanego sufitu", niewidzialnej bariery ograniczającej możliwości zawodowe osób pozbawionych umiejętności społecznych. Przez wiele lat nie docenialiśmy ich wagi i wpływu na naszą karierę zawodową, tymczasem z punktu widzenia rynku pracy stają się powoli towarem deficytowym - podkreśla na łamach "GW" dr hab. Sylwiusz Retowski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.