PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Młodzi nie chcą być muzealnikami?

• Czy młodzi ludzie nie chcą pracować w muzeach?
• Muzea oferują ogromny rozwój badawczy, naukowy, projektowy, zarządczy. Jest to morze możliwości - mówi Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni.

Młodzi nie chcą być muzealnikami?
REKLAMA

Mówi się o zagrożeniu dla polskich muzeów związanych z luką pokoleniową. Młodzi nieszczególnie garną się do pracy w muzealnictwie.

– Patrząc na nasze muzeum – nie. Kadra jest młoda, z tym że jesteśmy placówką utworzoną stosunkowo niedawno - mówi w rozmowie z Portalem Samorządowym Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zdaniem Tyrakowskiego taki stawianie sprawy, wiąże się ze stereotypowym podejściem do muzeum, obawą przed niskimi zarobkami, nierozwojową pracą, brakiem perspektyw.

- Jest to całkowicie błędne myślenie. Muzea oferują ogromny rozwój badawczy, naukowy, projektowy, zarządczy. Jest to morze możliwości. Zachęcałbym młodą kadrę do wzięcia pod uwagę pracy w muzealnictwie, ponieważ jest to wspaniałe pole do rozwoju zawodowego. Płace w muzealnictwie nie odbiegają przy tym od przeciętnych w sektorze publicznym.

Mamy w kraju 2,1 muzea na 1000 mieszkańców, co plasuje nas w ogonie Europy. Polacy mniej chętnie niż obywatele innych państw odwiedzają muzea czy zwyczajnie nie ma na nie pieniędzy?

– Zapewne wpływ mają oba czynniki. Ceny biletów w polskich muzeach są bardzo zróżnicowane. My akurat mamy bardzo tanie bilety, by przyciągnąć maksymalnie dużą liczbę odwiedzających.

Przede wszystkim widzę rolę muzeów, instytucji kultury, by tak jak to się dzieje za granicą, rozbudowały ofertę, dostosowały ją do odbiorcy, na przykład dla rodzin z dziećmi, seniorów, osób z niepełnosprawnościami.

Cała rozmowa tutaj

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Młodzi nie chcą być muzealnikami?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2017-03-01 18:11:57

    Trzeba umieć się zareklamować. Młodzi myślący o byciu muzealnikami muszą wiedzieć jakie są możliwości. Tylko tyle i aż tyle.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA