PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Młodzi jak superbohaterowie, starsi jak mędrcy. Jaki jest polski menedżer?

Młodsi, szybko awansujący i pełni zapału, widzą w sobie superbohaterów. Starsi, zaprawieni w boju, swoje kompetencje opierają na wieloletnim doświadczeniu, często też swoje działania motywują tzw. efektem dworu.

Młodzi jak superbohaterowie, starsi jak mędrcy. Jaki jest polski menedżer?
Niezależnie od kraju pochodzenia najlepiej oceniają się menedżerowie do 30. roku życia i po 54. roku życia (fot. Krakenimages/Unsplash)
REKLAMA
  • Polscy menedżerowie wypadają najlepiej w zakresie samooceny swoich kompetencji w porównaniu z konkurentami z USA, Francji, Indii i Japonii. Najbardziej podobni w ocenie swoich kompetencji jesteśmy do Francuzów. Z kolei hinduscy menedżerowie są podobni do Amerykanów.
  • Najniżej plasują się Japończycy, którzy uważają, że jeszcze długa droga przed nimi w zakresie rozwoju kompetencji liderskich, wpływu na organizację i pokonywania ograniczeń.
  • Niezależnie od kraju pochodzenia najlepiej oceniają się menedżerowie do 30. roku życia i po 54. roku życia.

- Menedżerowie w Polsce nie mają kompleksów. Raczej myślą o sobie w superlatywach - wyjaśnia dr hab. Anna Baczyńska z Katedry Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego.

To podsumowanie badań jakie zespół Akademii Leona Koźmińskiego przeprowadził na 200 specjalistach z 5 krajów: Polski, Japonii, Indii, USA i Francji.  

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Choć polscy menedżerowie nie mają kompleksów, to nie oznacza, że są pewni siebie. Wszystko zależy od tego w jakim są wieku, jakie mają doświadczenia i jak wiele mogą w swoich organizacjach zrobić.

- Widzą co prawda dosyć małe obszary do rozwoju, natomiast my interpretujemy to w taki sposób, że ci młodsi menedżerowie jeszcze nie mają zbyt wielu doświadczeń, a są uczestnikami studiów Executive MBA, są zauważani w swoich organizacjach, są wysyłani na kursy menedżerskie, w związku z czym nie mają jeszcze wysokich stanowisk strategicznych w organizacji. Pełnią już jakieś menedżerskie funkcje, natomiast jeszcze nie decydują o organizacji, dlatego wydaje im się, że jest to proste - zauważa Baczyńska. - Ci starsi mają już ukonstytuowane myślenie o sobie, co jest związane z doświadczeniami zarządzania strategicznego. Prezesi mają wysokie kompetencje liderskie. Środkowy przedział wiekowy 31-54, to są osoby, które w pewnym sensie walczą na polu organizacyjnym, próbując wykuwać swoje kompetencje.

Przeczytaj: Zmienia się sposób pracy. Menedżerowie nie mają złudzeń

Młody menedżer w pelerynie  

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Młodzi jak superbohaterowie, starsi jak mędrcy. Jaki jest polski menedżer?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA