×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Młodzi i dobrze opłacani. To jest możliwe, nawet w tak trudnych czasach

  • KDS
  • Opublikowano: 13 sie 2022 0:01

Choć ostatnie lata dały się mocno we znaki osobom młodym, które dopiero wchodzą na rynek pracy, to są branże i sektory, gdzie już na starcie mogą liczyć na przyzwoite zarobki. To między innymi IT, inżynieria i sektor SSC/BPO.

Młodzi i dobrze opłacani. To jest możliwe, nawet w tak trudnych czasach
Najwyższe oczekiwania finansowe, na poziomie 5 000 zł, mają studenci kierunków medycznych oraz biologiczno-przyrodniczych. (fot. Unsplash/Sigmund)
REKLAMA
  • Są branże, w których już na początku drogi zawodowej można liczyć na wysokie zarobki. 
  • W czasach niedoboru pracowników, kandydaci bez doświadczenia, ale posiadający pożądane kompetencje, mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia.
  • A tą najbardziej oczekiwaną jest perfekcyjna znajomość języka angielskiego. Ale mowa nie o języku stosowanym w "pogaduszkach", a technicznym, branżowym.

Początek pracy zawodowej to czas na zdobywanie doświadczenia, uczenie się nowych rzeczy i poszerzanie zawodowych horyzontów. Z reguły pierwsze zarobki nie są dla młodych pracowników satysfakcjonujące, a poziom wynagrodzeń zwiększa się wraz ze wzrostem stażu pracy i rozwojem kompetencji. 

Oczekiwania finansowe młodych rosną. Z raportu „Młodzi Polacy na rynku pracy 2021”, przygotowanego przez PwC, Well.hr i Absolvent Consulting, wynika, że w porównaniu z pierwszą edycją badania (sprzed roku) mediana oczekiwań wzrosła o 500 zł i obecnie wynosi 4 500 zł netto.

Najwyższe oczekiwania finansowe, na poziomie 5 000 zł, mają studenci kierunków medycznych oraz biologiczno-przyrodniczych. Na przeciwległym biegunie są studenci kierunków społecznych i ścisłych, którzy chcą zarabiać 4 000 zł. Warto dodać, że oczekiwania studentów kierunków ekonomicznych, humanistycznych i technicznych plasują się w okolicach 4 500 złotych.

Czytaj więcej: Tyle chcą zarabiać polscy studenci. Wysoko się cenią

Na wysokość wynagrodzenia wpływa oczywiście wiele czynników. Podstawowym jest branża, w której działa firma. Inne, ale nie mniej ważne, to wielkość organizacji, lokalizacja oraz pochodzenie kapitału.

Odrębną grupę czynników stanowią te dotyczące pracownika, a konkretniej jego kompetencji, m.in.: ukończonych studiów, znajomości języków obcych, odbytych kursów i szkoleń. Istotny wpływ na wysokość zarobków ma doświadczenie zawodowe, które niezależnie od pozostałych czynników, każdorazowo przekłada się na oferowany poziom wynagrodzenia.

Język dużym plusem

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Młodzi i dobrze opłacani. To jest możliwe, nawet w tak trudnych czasach
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA