PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Młodzi coraz bardziej angażują się w pracę. Dlaczego akurat oni?

  • KDS
  • 26 cze 2022 0:01

Wzrosło zaangażowanie młodych pracowników, tzw. Zetek. Pomogła w tym pandemia i zmiany, jakie zaszły w jej czasie w podejściu do postrzegania pracy.

Młodzi coraz bardziej angażują się w pracę. Dlaczego akurat oni?
Po doświadczeniach pandemii wśród Zetek wzrosło przekonanie, że firma daje im warunki do prezentowania nowych pomysłów (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak wynika z badań Kincentric Polska, 50 proc. (wzrost o 11 pkt proc.) pracowników przed 25. rokiem życia angażuje się w swoją pracę. To najwyższy wzrost wśród badanych grup wiekowych.
  • Druga połowa młodych wprost przeciwnie - nie czuje wpływu na to, co dzieje się w firmie. Od pracodawcy oczekuje większego przyzwolenia na eksperymentowanie i uczenie się na błędach oraz swobody w sposobie wykonywania pracy.
  • Dla Zetek bardzo ważna jest również odpowiedzialność firmy za wpływ na klimat i lokalne społeczności.

Pokolenie Z to grupa osób urodzonych w drugiej połowie lat 90. Większość z nich dopiero stawia pierwsze kroki na rynku pracy, mają niewiele przepracowanych lat oraz trudny czasu startu w dorosłość (zmiany klimatu, pandemia czy niestabilność polityczna). Obecnie stanowią ok. 10 proc. wszystkich pracowników w Polsce i jest ich ok. 2,5 miliona. Szacuje się, że do 2028 r. 58 proc. globalnej kadry stanowić będą właśnie tzw. „Zetki”.

Według badań Kincentric Polska doświadczenia pandemii spowodowały, że pracownicy przed 25. rokiem życia czują się bardziej związani z firmą. Chęć pozostania w organizacji najbardziej wzrosła właśnie u najmłodszych pracowników – aż o 11 pkt proc., podczas gdy wśród pozostałych grup wzrost był kilkupunktowy (do 5 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Młodzi oberwali najmocniej

– Wzrost lojalności w tej grupie można wiązać z kilkoma czynnikami. Po pierwsze, jest to grupa o najmniejszym doświadczeniu zawodowym, więc w sytuacjach kryzysowych jako pierwsi obawiają się o swoje stanowiska. Osoby młode często pracują w branżach, które w czasie pandemii ucierpiały najbardziej: gastronomia, turystyka, retail. Mają też najmniejsze doświadczenie życiowe, pomagające emocjonalnie poradzić sobie z kryzysem i niepewnymi warunkami. Trudno jest w takich niepewnych okolicznościach decydować o tym, co robić w życiu. Ale ta zwiększona lojalność najmłodszego pokolenia to nie tylko reakcja na niepewność. Zmiany w organizacjach, które zaszły przez ostatnie dwa lata, zostały najbardziej docenione właśnie przez przedstawicieli pokolenia Z – komentuje Michał Dzieciątko dyrektor w Kincentric Polska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Młodzi coraz bardziej angażują się w pracę. Dlaczego akurat oni?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA