PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Młodzi bezrobotni z szansą na dotacje na założenie firmy

  • Autor: PAP/km
  • 15 lis 2022 10:30

Osoby do 30. roku życia, bezrobotne i mieszkające na Podkarpaciu, mogą jeszcze do końca tego roku uzyskać bezzwrotną dotację na założenie swojej firmy. Pieniądze dostępne są w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Młodzi bezrobotni z szansą na dotacje na założenie firmy
Podkarpacie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój otrzymało w sumie 192 mln euro (fot. Tetiana Shyshkina/Unsplash)
REKLAMA

Jak poinformował PAP dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop, po dotacje z tego programu mogą sięgnąć również pracodawcy, którzy chcą doposażyć swoją firmę w nowy sprzęt i urządzenia.

- Funduszami z POWER dysponują jeszcze podkarpackie powiatowe urzędy pracy. Wysokość wsparcia jest zróżnicowana dla konkretnego urzędu, a maksymalna wysokość dotacji na otwarcie własnej działalności może sięgnąć nawet blisko 40 tys. zł - dodał.

Pula środków z POWER, którymi dysponował WUP jest również nadal dostępna. W projektach konkursowych ogłoszonych do tej pory przez WUP w Rzeszowie, ich uczestnicy otrzymywali lub wciąż otrzymują także wsparcie pomostowe w wysokości do 2800 zł, wypłacane przez sześć miesięcy od momentu założenia firmy.

Zobacz: Urząd pracy sięgnął po wirtualną rzeczywistość. Pomoże w doradztwie zawodowym

Jak przypomniał Czop, w ostatnim takim konkursie, ogłoszonym w 2021 r., a realizowanym w tym roku, do wykorzystania była pula 54 mln zł. - Oznacza to, że własną działalność gospodarczą rozpocznie 1309 młodych przedsiębiorców - podkreślił.

Od chwili uruchomienia na Podkarpaciu w 2015 r. Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, wsparciem objętych zostało już ponad 74 tys. osób. Z tej liczby dotacje na rozpoczęcie własnej działalności otrzymało ponad 7,7 tys. osób, a pracę podjęło przeszło 47,5 tys. osób.

Zdaniem Czopa program POWER jest "skrojony" do potrzeb osób przed 30. rokiem życia. "Często osoby te, w związku z nieadekwatnymi dla nich ofertami zatrudnienia czy niemożliwością wykazania się doświadczeniem, nie mogą rozpocząć kariery zawodowej lub odnaleźć się na rynku pracy" - zaznaczył.

Zobacz najnowsze informacje w dziale Rynek Zdrowia 

Jak wskazała kierownik Wydziału Wdrażania POWER w WUP Jolanta Płonka, kompleksowe wsparcie udzielane osobom młodym w ramach programu ułatwia im znalezienie stabilnej i rozwojowej pracy. "Program jest też dedykowany dla młodych osób z niepełnosprawnościami. Do tej pory udało się pomóc 2124 takim osobom" - podała Płonka.

Podkarpacie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój otrzymało w sumie 192 mln euro. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Młodzi bezrobotni z szansą na dotacje na założenie firmy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA