PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Młodych mniej, starszych więcej. Jak firmy poradzą sobie z tym wyzwaniem?

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 12 wrz 2019 20:00

Jakieś 70 lat temu ludzie powyżej 65 lat stanowili jedynie 5 proc. populacji na całym świecie. W 2050 roku ten poziom może osiągnąć nawet 80 proc.. Jak poradzą sobie z tym wyzwaniem firmy, które już teraz mierzą się z brakiem pracowników?

Młodych mniej, starszych więcej. Jak firmy poradzą sobie z tym wyzwaniem?
(fot. shutterstock.com)
REKLAMA
  • Z danych Eurostatu wynika, że w całej Europie coraz bardziej brakuje młodych ludzi. Z drugiej zaś strony przybywa osób w wieku 65 plus.
  • Takie zmiany demograficzne generują nowe wyzwania dla rynku pracy. Barierą w rozwoju firm staje się brak rąk do pracy czy problem z odpowiednimi kandydatami.
  • To z kolei oznacza konieczność aktywizacji grup, w których widoczny jest największy niewykorzystany potencjał. Jedną z nich są osoby ze sporym doświadczeniem zawodowym.

Nie mówmy o kryzysie demograficznym, bo kryzys jest nagły i niespodziewany, tymczasem teraz mamy do czynienia z procesami, które trwają od lat - tak niepokojące dane o demografii komentuje Marta Anacka, zastępca dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim.

Demografia w liczbach

Dane do których odnosi się Anacka prowadzą do niepojącego obrazu, jaki czeka rynek pracy. Z danych Eurostatu wynika, że w całej Europie coraz bardziej brakuje młodych ludzi. Wśród państw należących do Unii Europejskiej najwyższy udział przedstawicieli najmłodszych pokoleń odnotowany został w Irlandii (powyżej 20 proc.) natomiast najniższy w Niemczech (13,4 proc.). Polska plasuje się w zestawieniu poniżej średniej – młodzi stanowią obecnie niewiele ponad 15 proc. populacji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z drugiej strony niemal we wszystkich krajach obserwowany jest wzrost odsetka osób powyżej 65 lat. Największe wyzwanie stoi obecnie przed Włochami, Grecją i Niemcami, gdzie udział przedstawicieli tych pokoleń przekracza już 20 proc. Szacuje się, że 70 lat temu ludzie powyżej 65 lat stanowili jedynie 5 proc. populacji na całym świecie. Kilka lat temu odsetek ten sięgnął 8 proc. To jednak nie koniec – demografowie oceniają, że nawet 40 proc. państw świata jest obecnie w fazie tzw. starości demograficznej, a więc w sytuacji, gdzie więcej niż 7 proc. populacji stanowią ludzie powyżej 65 roku życia. Za trzydzieści lat ten poziom może osiągnąć nawet 80 proc. państw świata, przy czym większość zmagać się będzie z zaawansowaną starością swej ludności. Dane GUS dla naszego kraju są równie niepokojące. Już w 2030 roku w większości polskich gmin co piąty mieszkaniec będzie miał powyżej 65 lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Młodych mniej, starszych więcej. Jak firmy poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA