Ministerstwo Rozwoju o start-upach: Branże ze szczególnym finansowaniem jeszcze w czerwcu

Konstytucji dla Biznesu Ministerstwa Rozwoju będzie miała także mocny start-upowy rys. Bardzo ważną rolę w kreowaniu i rozwijaniu współpracy między przemysłem a start-upami odgrywa bowiem państwo. To dlatego rząd pracuje nad rozwiązaniami, które mają tę współpracę ułatwić.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ministerstwo Rozwoju o start-upach: Branże ze szczególnym finansowaniem jeszcze w czerwcu

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

4 cze 2016 14:48


– W połowie czerwca pokażemy pięć pierwszych branż, w które będziemy chcieli inwestować i wokół których będziemy chcieli tworzyć środowisko start-upowe i przesyłać strumień publicznych pieniędzy – mówi Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. (fot. PTWP) Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. (fot. PTWP)

Rząd planuje uruchomić fundusze i zmienić legislację by ułatwić działanie start-upów w Polsce. Wśród rozwiązań, które w czerwcu mają zostać ogłoszone w Konstytucji dla Biznesu są m.in. opodatkowanie funduszy veinture, wsparcie z pieniędzy publicznych, które będą umiejscowione w Polskim Funduszu Rozwoju czy klin podatkowy dla firm inwestujących w innowacje.

Jacek Aleksandrowicz, prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości przekonuje, że inwestycje państwa w start-upy szybko się zwracają. – Przez kilka lat realizowaliśmy projekt „Droga do Polski przedsiębiorczej” w ramach którego mieliśmy do dyspozycji ponad 10 mln zł. Policzyliśmy, że start-upy działające w ramach inkubatorów co roku odprowadzają ponad 5 mln zł w podatkach i innego rodzaju składkach. Łatwo zatem policzyć, że po dwóch latach ta inwestycja państwa w inkubatory się zwraca – mówi Aleksandrowicz.

Jacek Aleksandrowicz, prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. (fot. PTWP) Jacek Aleksandrowicz, prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. (fot. PTWP)

Teraz środki na start-upy mają popłynąć z Polskiego Funduszu Rozwoju, w skład którego ma wejść również Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. – Łączny budżet wsparcia dla przedsiębiorców w ramach PARP to 3,6 mld euro, więc do 2020 r. te środki są imponujące – mówi Anna Klarecka, prezes PARP.

Podkreśla również, że jednym z celów realizowanych przez agencję w najbliższym czasie będzie integracja i koordynacja między wszystkimi agendami, które mają wejść w skład Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Chcemy, aby przedsiębiorcy otrzymywali wsparcie na różnych etapach rozwoju – od pomysłu, przez badania, do wdrożenia produktu na rynek. Chcemy również wspierać start-upy w wejściu na zagraniczne rynki – dodaje Klarecka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Artmetic 2016-06-10 00:49:25

Pozyskujemy finansowanie dla start-upów, pomagamy w pozyskaniu dotacji: artmetic.pl

Ekonom 2016-06-06 23:41:45

Przedsiębiorca ma dać naukowcom pomysł do badania,a oni zanim zaczna poleca do urzedu patentowego opatentowac.Takie sa niestety praktyki.Często nawet przedsiebiorca wsparcia nie otrzymuje.