PARTNERZY PORTALU

Minister Maląg: nowa ustawa zmniejszy obciążenia dla mikroprzedsiębiorców

  • Autor: PAP/AH
  • 22 gru 2022 16:06

Dzięki ustawie o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, realnie zmniejszą się obciążenia dla mikroprzedsiębiorców – przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej. Zwiększy się też ochrona praw osób wykonujących czasowe i proste prace – dodała.

Minister Maląg: nowa ustawa zmniejszy obciążenia dla mikroprzedsiębiorców
Minister Maląg tłumaczy, że nowa ustawa pozwoli na stworzenie systemu teleinformatycznego do obsługi umów o pracę, umów-zleceń i umów uaktywniających. fot. Twitter
REKLAMA

 

  • Ustawę o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  • Jej celem jest zapewnienie systemu teleinformatycznego, przy którego pomocy będą zawierane i przechowywane umowy, a także udostępniana dokumentacja pracownicza.
  •  Minister Maląg dodała, że nowa ustawa pozwoli na stworzenie systemu teleinformatycznego do obsługi umów o pracę, umów-zleceń i umów uaktywniających.

W czwartek biuro Kancelarii Prezydenta podało, że prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 16 listopada 2022 r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. 

"Cieszę się, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. Dzięki nowym przepisom realnie zmniejszą się obciążenia dla mikroprzedsiębiorców. Ponadto - co równie ważne - zwiększy się ochrona praw osób wykonujących czasowe i proste prace" - zapewniła szefowa MRiPS.

Maląg dodała, że nowa ustawa pozwoli na stworzenie systemu teleinformatycznego do obsługi umów o pracę, umów-zleceń i umów uaktywniających.

"Przewidujemy, że system będzie też umożliwiał m.in. obliczanie wymiaru urlopu wypoczynkowego i wydawanie świadectwa pracy" - podkreśliła.

Minister rodziny wskazała, że ważnym ułatwieniem - po wejściu w życie ustawy - będzie również rozszerzenie zastosowania podpisu zaufanego na zawieranie umów o pracę, umów- zleceń i umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu i umów uaktywniających.

Cyfrowa rewolucja w kadrach

Ustawę o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jej celem jest zapewnienie systemu teleinformatycznego, przy którego pomocy będą zawierane i przechowywane umowy, a także udostępniana dokumentacja pracownicza.

System teleinformatyczny ma ułatwić poprawne naliczanie i odprowadzanie podatków i składek na ubezpieczenie. Jednocześnie pracodawcy i zleceniodawcy zyskają narzędzie do prowadzenia umów i do archiwizacji dokumentacji. Nowe rozwiązania mają zmniejszyć obciążenia dla mikroprzedsiębiorców, podmiotów zatrudniających nie więcej niż 9 osób, niebędących mikroprzedsiębiorcami, rolników i osób fizycznych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister Maląg: nowa ustawa zmniejszy obciążenia dla mikroprzedsiębiorców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA