Związek Cyfrowa Polska zaapelował o likwidację minimalnego podatku dochodowego. W ocenie organizacji podatek uderza w krajowe przedsiębiorstwa i osłabia ich konkurencyjność, podczas gdy w założeniu miały go płacić zagraniczne koncerny unikające opodatkowania w Polsce.

- Regulacja miała zlikwidować lukę w CIT. Jednak okazuje się, że dodatkowy podatek, w imię walki z nadużyciami zagranicznych koncernów, głównie muszą płacić polscy przedsiębiorcy - stwierdził prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.
- Według Cyfrowej Polski krajowe firmy mające straty lub niewielkie dochody zostały od 1 stycznia objęte dodatkowym podatkiem, podczas gdy zagraniczne podmioty osiągające wysokie dochody nie podlegają nowemu opodatkowaniu.
- W ocenie związku projektując ustawę, błędnie założono, że dochód nieprzekraczający 1 proc. przychodów jest nieadekwatny do skali i rodzaju prowadzonej działalności.
Cyfrowa Polska poinformowała o skierowaniu do wiceministra finansów Artura Sobonia pisma, w którym zwróciła się o pilne podjęcie prac legislacyjnych zmieniających obowiązującą od 1 stycznia nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Podatek uderza w polskie firmy
Jak wyjaśnił prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik, wprowadzony w ramach Polskiego Ładu minimalny podatek dochodowy w założeniach ustawodawcy miały płacić przede wszystkim zagraniczne koncerny, które czerpią w Polsce korzyści, ale nie płaciły do tej pory podatku dochodowego.
"Regulacja miała zlikwidować lukę w CIT. Jednak po kilku miesiącach obowiązywania przepisów okazuje się, że wbrew uzasadnieniu ustawy, dodatkowy podatek, w imię walki z nadużyciami zagranicznych koncernów, głównie muszą płacić polscy przedsiębiorcy" - stwierdził Kanownik.
W przesłanym do Ministerstwa Finansów piśmie organizacja podała, że w zestawieniu największych podatników CIT jest ponad 500 firm o rentowności do 1 proc., z czego blisko 300 to polskie przedsiębiorstwa. Według Cyfrowej Polski krajowe firmy mające straty lub niewielkie dochody zostały od 1 stycznia objęte dodatkowym podatkiem, podczas gdy zagraniczne podmioty osiągające wysokie dochody nie podlegają nowemu opodatkowaniu.
W ocenie Związku Cyfrowa Polska, projektując ustawę, błędnie założono, że dochód nieprzekraczający 1 proc. przychodów jest nieadekwatny do skali i rodzaju prowadzonej działalności.

KOMENTARZE (0)