PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Millenialsi potrzebują serwisów społecznościowych. Również w pracy

  • Autor: MN
  • 28 sie 2017 15:31

Niepokorni, ambitni, z łatwością chłoną wszelkie nowinki techniczne – tak w skrócie można scharakteryzować Millenialsów i przedstawicieli generacji Z, którzy za niecałą dekadę będą stanowić aż 75 proc. siły roboczej na świecie. Dla firm oznacza to, że muszą dostosować systemy zarządzania do oczekiwań nowych pracowników i potrzeb rynkowych. Tutaj z pomocą mogą przyjść nowoczesne rozwiązania chmurowe.

Millenialsi potrzebują serwisów społecznościowych. Również w pracy
Adobe Stock
REKLAMA

• Przyszli pracodawcy pokolenia Millenialsów muszą mieć świadomość, że narzędzia oferowane takim pracownikom w środowisku pracy powinny być elastyczne i intuicyjne.

• Menedżerowie coraz częściej przyjmują rolę mentorów, tym samym odrzucając nieefektywną ocenę roczną, na rzecz tzw. constant feedbacku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Aby stworzyć nowoczesne i intuicyjne środowisko pracy, warto je oprzeć na funkcjonalnościach zaczerpniętych z serwisów społecznościowych. 

Według raportu „NextGen: A global generation study” opracowanego przez firmę PwC, nowa generacja pracowników chce być bieżąco, nie rzadziej niż raz na miesiąc, nagradzana za efekty swojej pracy. Właściciele firm stają więc przed koniecznością wypracowania nowego podejścia do zarządzania i ewaluacji.

Potwierdzają to także badania zrealizowane przez firmę Deloitte. Wynika z nich, że ponad połowa (58 proc.) menedżerów wyższego szczebla twierdzi, że tradycyjne metody zarządzania wydajnością pracowników nie zwiększają ich zaangażowania i efektywności. W konsekwencji, nie przynoszą oczekiwanych korzyści. Jak zatem podjeść do zarządzania Millenialsami?

Cyfrowi tubylcy rozwiązania problemu szukają w sieci

Nowe pokolenie pracowników, czyli pierwszą generację „cyfrowych tubylców” (digital natives), cechuje łatwość przyswajania nowinek technologicznych, która idzie w parze w dużym zaangażowaniem na serwisach społecznościowych. Naturalną reakcją Millenialsa w obliczu trudności jest natychmiastowe poszukiwanie rozwiązania w internecie, w tym także wśród swoich znajomych w mediach społecznościowych. Przyszli pracodawcy tego pokolenia muszą więc mieć świadomość, że narzędzia oferowane takim pracownikom w środowisku pracy powinny być elastyczne i intuicyjne.

Czytaj też: Preferencje millenialsów likwidują miejsca pracy w tych branżach

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Millenialsi potrzebują serwisów społecznościowych. Również w pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2017-08-28 21:47:21

    Fajnie, przystosowywać się do uzależnionych od neta. Ktoś tu chyba próbował nowe używki.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA