PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Miliony z UE trafią do firm na granty badawczo-rozwojowe

  • Autor: PAP/RAF
  • 5 kwi 2021 8:28

Do 144 podlaskich firm trafiło 16,9 mln zł z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na granty badawczo-rozwojowe w ramach dwóch projektów, które realizowała Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku.

Miliony z UE  trafią do firm na granty badawczo-rozwojowe
PFRR zaznaczyła jednak, że pomimo tych pozytywnych tendencji, nakłady ponoszone przez podlaskie firmy na działania badawczo-rozwojowe są dwukrotnie niższe, niż średnia w Polsce. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Z końcem marca zakończył się projekt, w ramach którego firmy mogły zdobyć pieniądze na różne usługi doradcze, które pomogły im w zrealizowaniu swoich pomysłów badawczo-rozwojowych.
  • Z tych grantów skorzystały 144 przedsiębiorstwa. Średnia wartość wsparcia to 80 tys. zł.
  • Efektem prac są 33 wynalazki, osiem wzorów przemysłowych i 12 użytkowych.

To środki z "Grantów na badania i innowacje" oraz "Grantów na badania i rozwój" - poinformowała Ewa Kozłowska z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego (PFRR).

Fundacja jest regionalną instytucją otoczenia biznesu, która realizuje różne projekty na rzecz firm w regionie. Z końcem marca zakończyła projekt, w ramach którego firmy mogły zdobyć pieniądze na różne usługi doradcze, które pomogły im w zrealizowaniu swoich pomysłów badawczo-rozwojowych. Wszystko ma służyć zwiększaniu konkurencyjności regionalnych firm.

PFRR oceniła, że firmy "skutecznie" sięgnęły po te pieniądze, a jedna czwarta zrealizowanych projektów zakończyła się np. opracowaniem wynalazku czy złożeniem wniosku o ochronę patentową. Oceniono, że to bardzo dużo.

Czytaj też: Offboarding. Nakręcili filmik na pożegnanie pracownika. Liczą nie tylko na miłe wspomnienia ze wspólnej pracy

Z tych grantów skorzystały 144 przedsiębiorstwa. Średnia wartość wsparcia to 80 tys. zł. Najczęściej po pieniądze zgłaszały się firmy z branży metalowo-maszynowej, ale też medycznej, rolno-spożywczej. "Największa część wydatków, ponoszonych przez firmy dotyczyła prac koncepcyjnych i projektowych, prototypowania, badania zgodności z normami, certyfikacji wyrobów, testowania produktów i procesów" - poinformowała PFRR.

- Wszystkie projekty badawczo-rozwojowe miały solidne uzasadnienie rynkowe, a aż 25 proc. z nich zakończyło się opracowaniem wynalazku, wzoru przemysłowego lub użytkowego i złożeniem wniosków o ochronę własności przemysłowej do Urzędu Patentowego RP lub zagranicznych biur patentowych - dodała PFRR. Efektem prac są 33 wynalazki, osiem wzorów przemysłowych i 12 użytkowych.

Powstał np. prototyp podgrzewacza medycznego do leków, odczynników, ale też odzieży i szpitalnej pościeli, który trafił do seryjnej produkcji. Wsparto także prototyp nowego, ergonomicznego wózka inwalidzkiego z materiałów kompozytowych, a prace zakończyły się uzyskaniem patentu. Były też np. finansowane prace badawcze nad ekstraktem z kitu pszczelego w oddziaływaniu na komórki nowotworowe raka jelita grubego (wyniki badań pozwalają wprowadzić produktu na rynek). Patentem zakończyły się też np. prace nad preparatem o działaniu hipoglikemicznym jako wspomagającym leczenie chorych na cukrzycę.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miliony z UE trafią do firm na granty badawczo-rozwojowe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA