PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
  • Nowy Przemysł
  • Tech & Job
  • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Sytuacja na polskim rynku pracy. Analizy branżowe. Rekrutacja. Mobilność i stabilizacja

Migranci z Ukrainy wypracowali w 2017 r. 0,7 proc. polskiego PKB

  • Autor: PAP/GP
  • 31 paź 2019 17:35

Praca imigrantów z Ukrainy przyczyniła się w latach 2014-2018 do wzrostu PKB, mimo kurczących się rodzimych zasobów pracy. Szczyt przypadł na lata 2016 i 2017, osiągając odpowiednio 0,6 i 0,7 proc. - ogłosili ekonomiści związani z NBP i SGH podczas spotkania w NBP.

Migranci z Ukrainy wypracowali w 2017 r. 0,7 proc. polskiego PKB
Adobe Stock
REKLAMA

Twórcy badania: Jakub Growiec, Robert Wyszyński i Paweł Strzelecki, zwrócili uwagę, że większość danych o pracy Ukraińców w Polsce, opartych jest na standardzie BAEL, który dotyczy osób pracujących nieprzerwanie rok lub dłużej. Przy czym większość pracowników z Ukrainy przebywa w Polsce jednorazowo krócej.

Do stworzenia własnego szacunku ekonomiści wykorzystali dane o wizach, oraz pochodzące z ZUS i resortu pracy. Do tego doszło własne badania ankietowe NBP, wykonane wśród pracujących w Polsce Ukraińców. Badania ankietowe zostały przeprowadzone w 4 polskich miastach, kolejno: w 2015 r. w Warszawie, w 2016 r. w Lublinie, w 2018 r. we Wrocławiu i Bydgoszczy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Ukraińcy mają wiele powodów, by zostać w Polsce

- Niedoszacowanie wkładu Ukraińców do polskiego PKB wynikało z tego, że widzieliśmy w danych efekt ich pracy, ale nie widzieliśmy powiązania z tym, kto tę pracę wykonał - powiedział podczas seminarium dr Paweł Strzelecki, jeden z twórców badania. Dodał, że do 2014 r. zjawisko migracji miało ograniczoną skalę, mimo niesprzyjających trendów na polskim rynku pracy, wynikających z czynników demograficznych i stopnia aktywności zawodowej Polaków.

Wedle szacunków, w 2015 r. wkład, wynikający z pracy Ukraińców, wynosił 0,3 proc. w 2015 r, 0,6 proc. w 2016 r., 0,7 proc. w 2017 r., po czym spadł do 0,3 proc. w 2018 r.

- Praca imigrantów z Ukrainy przyczyniła się w latach 2014-2018 do wzrostu PKB, mimo kurczących się rodzimych zasobów pracy - powiedział Strzelecki. Ekonomista dodał, że pracownicy z Ukrainy byli statystycznie lepiej wykształceni, niż Polacy, ale ich produktywność była niższa, a liczba przepracowanych godzin w tygodniu wyższa.

Czytaj też: "Polska to dla przedsiębiorcy z Ukrainy raj"

- Efekty imigracji zarobkowej Ukraińców do Polski mogą być korzystniejsze w długim terminie. Jednak stajemy w obliczu konkurencji o pracowników ze Wschodu z innymi gospodarkami krajów UE - powiedział Strzelecki. - Wzrost liczby migrantów nie będzie już tak dynamiczny, jak w latach 2014-17, ale być może, napływający kapitał ludzki będzie wykorzystany efektywniej - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Migranci z Ukrainy wypracowali w 2017 r. 0,7 proc. polskiego PKB

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Aleksandra AUDIT 2019-11-01 08:26:52

    Zapraszam wszystkich Pracodawców do współpracy w ramach legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce :) tel. 534000350

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA