PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Microsoft testował czterodniowy tydzień pracy. Efekt zdumiewający

  • Autor: PAP/AH
  • 4 lis 2019 12:55

Japoński oddział Microsoftu podał, że eksperymentalne wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy przełożyło się na zwiększenie przychodu na pracownika o 40 proc. względem analogicznego okresu w ubiegłym roku. Test trwał przez cały sierpień.

Microsoft testował czterodniowy tydzień pracy. Efekt zdumiewający
Adobe Stock
REKLAMA
  • Microsoft jest kolejną firmą, która zdecydowała się na eksperyment z wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy.
  • Wyniki eksperymentów pokazują, że na skróceniu czasu pracy zyskują zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. 
  • Skrócenie czasu pracy jest także nośnym hasłem w politycznej debacie.

Pełnoetatowi pracownicy Microsoftu w Japonii dostali pięć wolnych piątków w sierpniu. Jednocześnie zachowali pełne wynagrodzenie. W tym samym miesiącu w ramach eksperymentu mieli skracać spotkania do maksymalnie pół godziny i wybierać rozmowy online zamiast twarzą w twarz.

92 proc. uczestników testu wyraziło zadowolenie ze wprowadzonych rozwiązań.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak przypomina agencja Bloomberga, Japonia zmaga się z niedoborami na rynku pracy w związku ze starzejącym się społeczeństwem. Japończycy są ponadto jednym z najbardziej przepracowanych narodów. Tymczasem plany reform rynku pracy premiera Shinzo Abego spotykają się z mieszanymi ocenami.

Podczas sierpniowego eksperymentu Microsoft odnotował także spadek zużycia energii elektrycznej o 23 proc., a także oszczędności na zużytym papierze do drukarek (59 proc.).

Podobny eksperyment ma zostać przeprowadzony zimą, jednak na innych zasadach.

Microsoft nie jest pierwszą firmą, która zdecydowała się na sprawdzenie czterodniowego tygodnia pracy. Działająca w branży finansów i nieruchomości nowozelandzka firma Perpetual Guardian w ubiegłym roku wprowadziła skrócony czas pracy na dwa miesiące. Okazało się, że zmiana wyszła jej na dobre.

W marcu i kwietniu pracownicy przychodzili do pracy tylko cztery dni w tygodniu (czyli pracowali 32 godziny, zamiast 40 godzin), choć ich wypłaty nie uległy zmianie (dalej mieli płacone jak za pięć pracy).  I co się okazało?

Według przełożonych pracownicy byli bardziej kreatywni, poprawiła się ich obecność w pracy, byli bardziej punktualni, nie wychodzili na długie przerwy, ani też nie „urywali” się z pracy przed czasem. Sami pracownicy stwierdzili zaś, że poprawiła się równowaga między ich życiem prywatnym i zawodowym, skutkiem czego wracają do pracy bardziej „naładowani”. Przyznali ponadto, że mając do dyspozycji krótszy tydzień pracy zwiększyli swą produktywność, skracając jednocześnie czas (z 2 godzin do 30 minut) spotkań w pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Microsoft testował czterodniowy tydzień pracy. Efekt zdumiewający

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA