Robimy wszystko, aby zachować miejsca pracy i płynność finansową firm - zapewniła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Dodała, że rząd zaproponował nowe rozwiązania pomocowe.
- Rząd robi wszystko, aby zachować miejsca pracy i płynność finansową firm - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.
- Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu działania już istniejących instrumentów finansowanych z środków Funduszu Pracy czy też Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do 30 czerwca 2021 r. - zaznaczyła.
- Zaproponowaliśmy też nowe rozwiązania pomocowe dla przedsiębiorców w ramach tzw. tarczy branżowej, którą obecnie zajmuje się parlament - dodała.
Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" zapytana, czy będą kolejne tarcze wspierające pracodawców finansowo z Funduszu Pracy czy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zapewniła, że rząd robi wszystko, aby zachować miejsca pracy i płynność finansową firm. "Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu działania już istniejących instrumentów finansowanych z środków Funduszu Pracy czy też Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do 30 czerwca 2021 r. Zaproponowaliśmy też nowe rozwiązania pomocowe dla przedsiębiorców w ramach tzw. tarczy branżowej, którą obecnie zajmuje się parlament" - powiedziała Michałek.
Jak wyjaśniła, Michałek chodzi tu m.in. o różnego rodzaju dofinansowania z Funduszu Pracy czy też Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wynagrodzeń pracowników z branż najbardziej dotkniętych skutkami COVID-19. "Jednym z nich jest wsparcie w wysokości 2 tys. zł do etatu lub umowy zlecenia na każdego pracownika" - podkreśliła.
Dopytana, kto będzie mógł liczyć na wsparcie z najnowszej tarczy odpowiedziała, że wsparcie w ramach najnowszej tarczy otrzymają wszyscy przedsiębiorcy - od najmniejszych rodzinnych interesów po przedsiębiorstwa zatrudniające setki pracowników. "Wśród osób, które mogą liczyć na pomoc z nowo wprowadzanych instrumentów, są przede wszystkim pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, ale - co ważne - również ci, którzy pracują na umowy-zlecenie" - zaznaczyła Michałek.
Odnosząc się do kwestii rozwiązań z zakresu pracy, które znajdą się w tarczy prawnej szykowanej w Ministerstwie Rozwoju stwierdziła, że nad konkretnymi rozwiązaniami, które będą mogły się znaleźć w projekcie, będzie pracował specjalny zespół do spraw likwidowania barier administracyjnych i prawnych pod przewodnictwem minister Anny Korneckiej, a zespół zostanie powołany w najbliższym czasie.

KOMENTARZE (0)