Michael Page: Dyrektorzy finansowi przejmują rolę liderów zmian

CFO coraz częściej odgrywają strategiczne role i podejmują istotne inicjatywy nie tylko w obszarze organizacji finansów, ale także funkcjonowania całej firmy. Ich pozycja w strukturach staje się coraz silniejsza, a stanowisko coraz częściej zaczyna być postrzegane jako atrakcyjny cel kariery, niż przystanek w drodze do objęcie pozycji CEO.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Michael Page: Dyrektorzy finansowi przejmują rolę liderów zmian

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 paź 2014 19:56


Michael Page, międzynarodowa firma doradztwa personalnego, opublikowała wyniki badania pt.: „Globalny Barometr Dyrektorów Finansowych: Od zarządzającego finansami do lidera zmian. Ewolucja roli i kompetencji współczesnych dyrektorów finansowych”. Wyniki Barometru pokazują, że gros ankietowanych CFO z optymizmem patrzy w przyszłość, zarówno pod kątem rozwoju firmy, jak również własnej sytuacji zawodowej.

Czytaj też: Zarobki dyrektorów finansowych w Polsce

Około 68 proc. dyrektorów finansowych odczuwa wysoki lub bardzo wysoki poziom pewności w odniesieniu do kondycji i perspektyw wzrostu rynków, na których ich firma będzie działać w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Co więcej, aktualne trendy w biznesie przydzielają CFO coraz bardziej istotną rolę w organizacji, czyniąc ich najważniejszym zasobem ludzkim warunkującym zdolność firmy do zmiany i adaptacji. Badanie potwierdziło też, że w miarę wzrostu znaczenia i zakresu kompetencji, dyrektorzy finansowi wykazują coraz większe zadowolenie.

Wielowymiarowa rola współczesnego CFO

Według badania Michael Page obecnie CFO coraz częściej działają jako liderzy zmian, odgrywając strategiczne role i podejmując istotne inicjatywy w obszarze organizacji finansów oraz funkcjonowania całej firmy. Współcześni dyrektorzy finansowi muszą łączyć dogłębną wiedzę finansową z umiejętnościami z zakresu IT, prawa, HR i zakupów.

Czytaj też: Dobry finansista na wagę złota. Pracodawcy mają coraz większe wymagania

- Tradycyjne kompetencje CFO poszerzają się i stają się bardziej złożone. Dzieje się tak, ponieważ zarządzanie finansami, księgowość i kontroling nabrały charakteru globalnego i są ze sobą coraz silniej powiązane. Obecni CFO przejmują także odpowiedzialność za takie obszary, jak: IT, prawo, HR oraz zakupy. Coraz częściej biorą też udział w tworzeniu strategii biznesowej przedsiębiorstwa oraz stają się liderami zmian dotyczących całości organizacji – zauważa Paweł Wierzbicki, dyrektor w oddziale Michael Page w Polsce.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.