PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Menedżerowie nie mają wyjścia. Zarządzanie musi się zmienić

Zmiany na rynku pracy powodują nie tylko zmiany w sposobach rekrutacji, ale także w sposobach zarządzania. O tym, jak powinny zmieniać się style zarządzania, mówią m.in. Paweł Gniazdowski (DBM Polska), Joanna Malinowska-Parzydło (Younicorn), Ewa Ebelewicz-Plaza (Future Processing), Piotr Mazurkiewicz (HRK), Anna Wicha (Adecco Poland).

- Dobrze zarządzane firmy położą nacisk na zdefiniowanie liderom celów w obszarze budowania zespołowego zaangażowania – które jest Świętym Graalem biznesu w czasach VUCA i gospodarki 4.0. Zarządy pod rękę z HR będą coraz częściej formułować oczekiwania, by kompetentny lider legitymował się umiejętnością zarządzania sobą, swoim rozwojem, marką lidera. By potrafił skutecznie budować zaufanie, motywować pozafinansowo, rozwijać talenty swoich ludzi i utrzymywać wysoką motywację zespołu mimo permanentnych zmian.

Liderzy coraz silniej odczują nie tyle zmiany generacyjne, ile poziom frustracji i braku poczucia sensu pracy skorelowany z wysokim poziomem depresji wśród młodych Polaków, przy równoczesnej ich potrzebie pracy w warunkach przyjaznych dla ludzi. Coraz mniej pracowników będzie gotowych pracować na „placu boju” po ciemnej stronie – coraz odważniej i wprost domagając się zdrowych kultur, w które wpisane są dobre wartości i zaufanie rodem z #JasnejStronyZarządzania. A to wiele zmienia w agendzie kompetentnego lidera 4.0 - komentuje Joanna Malinowska-Parzydło, executive partner w butiku doradczym Younicorn. (Fot. mat. pras.)

REKLAMA

    

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Menedżerowie nie mają wyjścia. Zarządzanie musi się zmienić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • YetiZdalekiejKamczatki 2020-01-03 22:29:49

    Czy moglibyście skontaktować się z Dr. Schneider Sp. Z.O.O w Radomierzu? Bardzo bym prosił bo ten zakład wyniszcza ludzi. Wystarczy poczytać opinie o tym zakładzie i rotację nawet na stanowiskach kierowniczych.

  • IMHO 2020-01-03 11:58:35

    Kandydaci oczekują przede wszystkim jawności wynagrodzeń w ofertach pracy.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA