PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Menedżerki mają szklany sufit. Mężczyźni niepodzielnie rządzą w biznesie

 • jk
 • 19 lis 2022 0:01

Kobieta w fotelu prezesa to wciąż rzadki widok. Mimo, że sytuacja się zmienia, wciąż najwyższe pozycje w firmie w ogromnej większości piastowane są przez mężczyzn. Tymczasem badania pokazują, że kobiety mają w organizacji spory wpływ na elastyczność czy dobre samopoczucie pracowników - a to właśnie wartości, na które kandydaci zwracają obecnie coraz większą uwagę.

Menedżerki mają szklany sufit. Mężczyźni niepodzielnie rządzą w biznesie
Udział kobiet na stanowiskach zarządczych z roku na rok rośnie, jednak dość opornie (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • 19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet (Women’s Entrepreneurship Day).
 • Choć z roku na rok liczba prezesek się zwiększa, to mężczyzn w zarządach firm jest wciąż niemal 7-krotnie więcej.
 • Według raportu McKinsey „Kobiety w miejscu pracy”, jest bardziej prawdopodobne niż w przypadku mężczyzn, że kobiety doświadczą kwestionowania ich decyzji i podważania kompetencji.

Udział kobiet na stanowiskach zarządczych z roku na rok rośnie, jednak dość opornie. Obecnie w zestawieniu największych amerykańskich firm Fortune 500 znajduje się rekordowa liczba kobiet na stanowisku CEO, jest ich 74. Rok wcześniej było ich 41. Dla porównania dwie dekady temu, w 2002 roku, było ich zaledwie 7.

Choć z roku na rok liczba prezesek się zwiększa, to mężczyzn w zarządach firm jest wciąż niemal 7-krotnie więcej. Nie inaczej wygląda to w Europie, gdzie firmy zarządzane przez kobiety stanowią zaledwie 7 proc. Tak wynika z opracowania Gender Diversity Index, stworzonego przez Kantar Public. Przeciętna firma ma indeks o wartości 0,59 punktów, gdzie indeks równy 1 oznacza podział stanowisk 50/50. W takiej statystycznej organizacji 30 proc. stanowisk kierowniczych piastują kobiety oraz stanowią 35 proc. zarządu.

Czytaj też: Biznes jest dla ludzi myślących. Płeć ma mniejsze znacznie

Sytuacja zmienia się bardzo powoli – obecnie 13 proc. przebadanych firm ma indeks GDI na poziomie 0,8 lub wyższym. W roku 2020 przynajmniej taką wartością mogło się pochwalić zaledwie 10 proc. badanych organizacji.

Kraje, w których firmy mają indeksy najbardziej zbliżone do 1, to Norwegia, Francja, Wielka Brytania, Finlandia i Szwecja. Polska w tym zestawieniu zajmuje niechlubne, ostatnie miejsce. Tuż przed nią plasują się Szwajcaria, Hiszpania, Austria i Niemcy.

Branże zdominowane przez mężczyzn

W badaniu Gender Diversity Index uwzględniono także podział firm ze względu na branże. Okazuje się, że jeden z najniższych wskaźników GDI mają firmy z sektora IT.

- Branża IT jest mocno zmaskulinizowana, co niestety wciąż widać, chociażby na technicznych meetupach, konferencjach, czy hackathonach. Jest to w dużej mierze pochodna wychowania i edukacji, ale też kultury pracy, która w wielu firmach nie sprzyja rozwojowi kobiet oraz nie wspiera zajmowania przez nie stanowisk zarządzających – wyjaśnia Katarzyna Szałajko-Paszkiewicz, head of talent acquisition z Boldare, firmy specjalizującej się w projektowaniu i tworzeniu produktów cyfrowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Menedżerki mają szklany sufit. Mężczyźni niepodzielnie rządzą w biznesie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • samiec beta 2022-11-20 13:30:20

  Jeżeli to prawda, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni na równorzędnych stanowiskach, i do tego są tak samo kreatywne i skuteczne, TO TYLKO IDIOTA ZATRUDNIAŁBY MEZCZYZN.

 • Podajswojeimię 2022-11-19 14:53:20

  Firma ma zwiększać przychody i trzepać zyski tymczasem artykuł "kobiety mają w organizacji spory wpływ na elastyczność czy dobre samopoczucie pracowników" xD

 • Rozsądny Człowiek 2022-11-19 14:42:58

  Kobiety są BEZNADZIEJNE jako "liderki" i szefowe więc NIE MA się co dziwić, że NIE AWANSUJĄ na te stanowiska i CHWAŁA BOGU !!! Kto MIAŁ kobietę SZEFA ten WIE o czym piszę !!!

  • Kminek 2022-11-20 09:25:33

   Ostatnio wybrali na kierowniczkę kobietę. Jedyne co tak naprawdę musiała robić to się nie wtrącać w to co robimy bo wszystko zawsze szło dobrze. Chciała wprowadzać "usprawnienia". Rezultat był taki że cały zespół rzucił wypowiedzenia.

 • Ala 2022-11-19 12:54:26

  A kogo to obchodzi?

 • krk 2022-11-19 12:53:24

  A co za problem żeby kobieta założyła firmę i zatrudniała kobiety, przypominam, że ponad 95% przedsiębiorstw założyli mezczyźni

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA