PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Menedżer i emocje. Ich wpływ na podejmowane decyzje jest bardzo duży

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 12 lis 2019 20:00

Jaki powinien być menedżer? Logiczny, chłodny i wyważony? Otóż nie. Emocje odgrywają wielką rolę w procesie podejmowania decyzji, o czym przekonuje dr Agnieszka Popławska-Boruc, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Menedżer i emocje. Ich wpływ na podejmowane decyzje jest bardzo duży
Adobe Stock
REKLAMA
  • Emocje są elementem naszego sposobu bycia i nie można się od nich uwolnić. Nie znaczy to, że nie są do opanowania np. inteligencją emocjonalną.
  • Człowiek inteligentny emocjonalnie potrafi odłożyć w czasie zaspokajanie popędów, regulować swój nastrój, wczuwać się w nastroje innych osób - twierdzi Daniel Goleman.
  • Emocje są także zależne od płci. Inaczej są też odbierane. Kobiety są generalnie bardziej emocjonalne niż mężczyźni, natomiast badania potwierdzają, że decyzje kobiet nie są gorsze jakościowo - podkreśla dr Popławska-Boruc.

Zdarza się, że jeśli ktoś chce zdeprecjonować decyzję menedżera, to mówi, że szef podjął ją pod wpływem emocji. Szczęście, złość, wstręt, smutek, zdziwienie, strach, pogarda to tylko kilka emocji, którym można dać ujście w domowym zaciszu albo w gronie przyjaciół, ale nie w firmie.

Biznes nie lubi emocji. Czy słusznie? Nie da się odciąć od emocji. Menedżerowie i liderzy też nie są od nich wolni i podejmują decyzje w określonym stanie emocjonalnym. - Należy mieć jednak świadomość, że zarówno afekt negatywny, jak i pozytywny wpływa na sposób przetwarzania informacji - zaznacza dr Agnieszka Popławska-Boruc. W jej ocenie, gdy odczuwamy złość albo smutek, nasze pole uwagi jest zawężone. Dominuje wtedy myślenie tunelowe. - Co innego emocje pozytywne. W radosnym nastroju podejmujemy decyzje, biorąc pod uwagę więcej informacji, ogląd sytuacji jest szerszy. Czy lepszy? Po prostu inny. Nie da się więc odciąć od emocji w procesie decyzyjnym. Jak w życiu, tak i w firmie ważny jest sposób ich wyrażania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Studia dla menadżerów w 20 najlepszych uczelniach w Polsce

Inteligencja emocjonalna

Jak powiedział amerykański psycholog i publicysta naukowy Daniel Goleman, "sukces w życiu zależy nie tylko od intelektu, lecz także od umiejętności kierowania emocjami." Tę zdolność psycholog określa mianem "odmiennego rodzaju mądrości", która obejmuje zdolność do motywowania się i wytrwałości w dążeniu do celu, mimo że świat lubi rzucać kłody pod nogi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Menedżer i emocje. Ich wpływ na podejmowane decyzje jest bardzo duży

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA