×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Menadżerowie nie mają lekko. Cyfrowy świat mocno wpływa na ich pracę

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 18 paź 2019 12:17

Na rynku pracy powoli zaczynają dominować pracownicy, którzy wychowali się w erze cyfrowej. To stawia przed menedżerami coraz to nowe wyzwania. Jak współpracować z pokoleniem pracowników, dla których świat cyfrowy jest tak samo realny, jak… świat realny? Jak rozwijać zespół, wykorzystując nowe technologie, jak radzić sobie w świecie, w którym dostęp do wiedzy jest demokratyczny i tak pracownik?

Menadżerowie nie mają lekko. Cyfrowy świat mocno wpływa na ich pracę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Menadżerowie, by jak najsprawniej wykonywać swoje obowiązki muszą rozwijać swoje kompetencje pod katem ery cyfrowych rozwiązań.
  • Jak to zrobić? Eksperci z firmy szkoleniowo-doradczej Westhill Consulting w pierwszej kolejności wskazują na analizę.
  • Obserwacja zachowań pracowników pomoże zobrazować poziom ich obecnych i pożądanych kompetencji.

Umiejętność budowania silnych zespołów i samoświadomość to dziś jedne z najważniejszych kompetencji. To je warto rozwijać w świecie zdominowanym przez technologie – jeszcze długo sztuczna inteligencja tego nie osiągnie. Odpowiedzi na pytanie, jak to robić, dostarcza sam rynek.

Zacznij od analizy

Eksperci wskazują, że warto skorzystać z takich narzędzi jak grupa focusowa, wspólne wizyty coachingowe z konsultantem czy gra badająca kompetencje w formie on-line. Tak można zweryfikować oczekiwania pracowników, którym cyfrowy świat nie jest obcy i nakreślić obszary, na których należy się skupić podczas planowania działań rozwojowych. Dobrze skonstruowana gra kompetencyjna pozwoli wyróżnić konkretne sytuacje z codziennej pracy menedżerów, które są dla nich szczególnym wyzwaniem. Na tej podstawie można opracować ćwiczenia symulacyjne, które pomogą liderom w radzeniu sobie z takimi sytuacjami w przyszłości.

Kolejnym wartym uwagi narzędziem do analizy są badania 360 stopni. Angażują samego menedżera, który opisuje, jak widzi swój zespół. Następnie w ten sam sposób członkowie zespołu opisują określone cechy grupy, którą tworzą. Porównanie obu wyników jest dla menedżera cenną wiedzą. Może tkwić w nieświadomości problemów. Równie dobrze może nie doszacować poziomu współpracy, zaufania osobistego i profesjonalnego swojego zespołu, jak i „patrzeć przez różowe okulary”.

Do narzędzi analizy on-line warto dodać także bardziej tradycyjne metody, na przykład wywiady strukturyzowane. Czego mogą dotyczyć? Specyfiki wyzwań zawodowych, z którymi ci spotykają się w codziennej pracy. Współcześnie szefowie pełnią wiele ról jednocześnie. Pod hasłem „menedżer” kryje się już nie tylko osoba zarządzająca, ale: lider, wizjoner, analityk, strateg, motywator, inspirator, psycholog, coach czy koordynator. W związku z tym, wraz ze zmieniającym się biznesem, rola menedżera staje się trudniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Poznaj potencjał 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Menadżerowie nie mają lekko. Cyfrowy świat mocno wpływa na ich pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA