×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Mateusz Morawiecki: założenia dot. osób opuszczających rynek pracy konserwatywne

  • Autor: PAP/JS
  • 26 wrz 2017 17:54

Założenia dotyczące liczby osób opuszczających rynek pracy są konserwatywne i bezpieczne dla przyszłorocznego budżetu - poinformował na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki: założenia dot. osób opuszczających rynek pracy konserwatywne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Morawiecki pytany był na konferencji po posiedzeniu rządu m.in. o to, czy deficyt w przyszłym roku będzie niższy od założonego w projekcie oraz, czy budżet przyszłoroczny przewiduje reformę OFE.

"Przyjęliśmy bardzo bezpieczne, konserwatywne założenia, co do liczby osób, która odejdzie z rynku pracy (...). Staramy się zakomunikować z panią minister Rafalską wszystkim osobom, które mogłyby zostać na rynku pracy, że każdemu opłaca się pozostać na rynku pracy, ponieważ emerytura przyrośnie o ok. 8 proc. po roku (...). Jednak te założenia (w projekcie budżetu - red) są bezpieczne - i mając na uwadze, że wzrost dochodów założony w budżecie jest bardzo ambitny - zaplanowaliśmy deficyt sektora finansów publicznych na około 50 mld zł, a deficyt budżetu państwa - około 40 mld zł" - powiedział.

Zaznaczył, że bardzo by chciał, aby za kilka lat budżet był bardziej zrównoważony. "Ale to jest kwestia rozwoju gospodarczego, długoterminowego uszczelnienia systemu finansowego, wydatków społecznych, partycypacji osób na rynku pracy. Myślę, że - tak jak pokazujemy od dwóch lat - pomimo wielkich wydatków społecznych deficyt budżetowy de facto maleje, czy deficyt sektora finansów publicznych, bo on tak naprawdę się liczy" - powiedział.

Poinformował ponadto, że OFE nie mają wpływu na budżet. "My nie zakładamy na przyszły rok wpływu z tytułu OFE do budżetu. Wręcz przeciwnie, OFE cały czas kosztują nas kilka miliardów złotych. Założyliśmy ten koszt również w przyszłym roku bezpiecznie" - powiedział.

Dodał, że poprzedni rząd "skonsumował" 160 mld zł z OFE. "My nie robimy tego, a jednak mamy deficyt bardzo mocno pod kontrolą" - podkreślił.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mateusz Morawiecki: założenia dot. osób opuszczających rynek pracy konserwatywne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA