Musimy doprowadzić do tego, by innowacyjne przedsiębiorstwa czerpały inspirację z innowacyjnego państwa - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości otwarcia Centralnego Domu Technologii w Warszawie. Prezes PFR Pawel Borys wskazał, że to jeden z ważniejszych projektów funduszu.

- Otwarty w poniedziałek Centralny Dom Technologii (CDT) znajduje się w jednym z najbardziej symbolicznych budynków stolicy - zabytkowym Centralnym Domu Towarowym, znanym jako "Smyk" przy ul. Kruczej 50.
- Podczas wystąpienia szef rządu podkreślał, że Centralny Dom Technologii to "bardzo ciekawa idea".
- We współczesnym świecie nie ma wysoko zaawansowanych gospodarek, które nie potrafią doprowadzić do bliskiej współpracy pomiędzy światem biznesu, innowacyjnego biznesu i państwem - państwem, które jest przedsiębiorcze - mówił.
Morawiecki wskazywał, że bez przedsiębiorczego państwa nie byłoby internetu, dotykowych ekranów czy GPS. "Wszędzie za różnymi wynalazkami gdzieś stoi grant państwa czy instytucji państwowych" - wskazał.
- Dlatego cieszę się, że Polski Fundusz Rozwoju (PFR) idzie w ślady najlepszych (...), bo właśnie musimy doprowadzić do tego, żeby innowacyjne przedsiębiorstwa czerpały inspirację z innowacyjnego państwa - mówił.
Dodał, że "tutaj, w Centralnym Domu Technologii będziemy mieli na pewno zaczyn pod przyszłe technologie, które będziemy rozwijać". - Jestem przekonany, że będzie to bardzo ważny rozsadnik, zalążek wielu polskich technologii, dzięki temu będziemy na całym świecie sławili polskie technologie - kontynuował premier.
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys wskazał, że CDT "to jeden z ważniejszych projektów, który realizuje PFR w ramach misji i ważnych programów społecznych związanych z innowacjami".
- Chcemy nadać temu miejscu nowe znaczenie, nawiązując do tradycji. I CDT ma być nie tylko miejscem, ale szerszym projektem edukacyjnym, dedykowanym wszystkim Polakom - zarówno dzieciom, nauczycielom, dorosłym, starszym. Zapraszamy do zapoznani się z technologiami, które wystawiamy - wszystko w bardzo nowoczesnej formule - mówił Borys.
- Powołując do życia Centralny Dom Technologii chcemy wspierać wszystkich go odwiedzających w odkrywaniu i wykorzystywaniu szans, jakie dają nowe technologie, oraz pokazać, ile wnoszą do naszego codziennego życia oraz do gospodarki. Kompetencje cyfrowe rozwijane w CDT będą sprzyjać umiejętności dostosowania się do postępujących zmian na rynku pracy - wskazał Borys.

KOMENTARZE (0)