×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Masz dość nadgodzin? Pomoże organizacja pracy. Dobra organizacja

Z jednej strony nadgodziny mogą być efektem nadmiaru obowiązków oraz presji – czasu i przełożonych. Z drugiej strony przyczyną pracy po godzinach może być zła organizacja pracy. - Jeśli sami chcemy zarządzać naszym kalendarzem, powinniśmy blokować w nim czas przynajmniej zgodny z naszym chronotypem, żeby optymalnie wykorzystać osobiste zasoby - mówi Izabela Strożek, konsultant i trener w Lee Hecht Harrison DBM Polska.

Masz dość nadgodzin? Pomoże organizacja pracy. Dobra organizacja
Nie ma jednego „złotego klucza” do efektywności dla wszystkich. (Fot. Fotolia)
REKLAMA
  • Zarządzanie swoim czasem pracy bywa wyzwaniem dla pracowników. Zdarza się, że nadgodziny wynikają z nieodpowiedniej organizacji.
  • Osoby preferujące porządek będą ceniły planowanie. Są też tacy, dla których planowanie jest ograniczające.
  • Ponadto, aby być w stanie wykonać wszystkie zadania w standardowym, ośmiogodzinnym dniu pracy, należy zadaniowo podchodzić do zaplanowanych działań i w pełni skoncentrować się na pracy, którą wykonujemy w danym momencie. 
  • Nie tylko dobra organizacja ma wpływ na wydajność – istotne jest również nastawienie i znalezienie sensu wykonywanej pracy.

Z raportu Hays Poland „Nadgodziny 2018” wynika, że ponad 55 proc. respondentów potwierdza, że pracuje w nadgodzinach. 39 proc. z nich zostaje w pracy dłużej o 3-5 godzin tygodniowo. Co czwarty pracownik pracuje o 6-9 godzin więcej w tygodniu, a 12 proc. - od 10 do 15 godzin. Dla 5 proc. nadgodziny wynoszą minimum 15 godzin tygodniowo.

Z jednej strony nadgodziny mogą być efektem nadmiaru obowiązków oraz presji – czasu i przełożonych. Z drugiej strony przyczyną pracy po godzinach może być zła organizacja pracy.

- Efektywność pracy to jedna z bolączek firm dążących do optymalizacji procesów biznesowych. Powstało już wiele pomysłów, jak podnieść wydajność pracowników, a jednocześnie zadbać o ich równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Na świecie pojawiły się próby wdrożenia krótszych dni - a nawet tygodni - pracy, odcinania pracownikom będącym na urlopie dostępu do skrzynki mailowej, oferowania długiego i w pełni płatnego urlopu pracownikom o dłuższym stażu pracy w firmie - mówi Olga Paprocka, recruitment consultant w Hays Poland.

Izabela Strożek, senior consultant & executive coach w Lee Hecht Harrison DBM Polska, przekonuje, że o wydajności pracy warto myśleć szerzej niż tylko jako o sposobie poszukiwania technik czy narzędzi optymalizujących działania i oszczędzających czas. To ważny element, ale nie zadziała wystarczająco, dopóki nie zadbamy o inne poziomy. Wpływ na efektywność osobistą zaczyna się na poziomie wartości i tożsamości każdej osoby.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Masz dość nadgodzin? Pomoże organizacja pracy. Dobra organizacja

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA