Własny biznes to pragnienie 27 proc. Polaków, ale jednocześnie 48 proc. badanych twierdzi, że ich główną obawą w kwestii założenia firmy jest strach przed porażką. Czy dla wielu młodych i przedsiębiorczych, którzy chcą pracować według własnego pomysłu i na własnych zasadach, jest jakiś złoty środek?
-
- •9 sie 2018 10:20

- Decyzja o założeniu własnej firmy powinna mieć mocne fundamenty. Może je stanowić innowacyjna usługa lub towar, albo bardzo dobra znajomość branży, w której chce się rozpocząć swoją biznesową przygodę.
- To jednak dopiero początek ciężkiej pracy, jaka czeka każdego przedsiębiorcę.
Własny biznes kojarzy się ze swobodą działania i brakiem stresu, którego źródłem mogą być przełożeni. To także komfort samodzielnego decydowania o doborze współpracowników, czasie i miejscu wykonywania obowiązków oraz o realizowaniu tylko takich projektów, na jakie sami się zgodzimy. Własny biznes równa się większemu prawdopodobieństwu robienia tego, co realnie nas interesuje. Głównym motorem jest jednak chęć zwiększenia zysków – tak właśnie odpowiedziało aż 45 proc. respondentów w badaniu EFL „Milenialsi w MŚP. Pod lupą” z 2017 roku.
Warto jednak pamiętać także o drugiej stronie medalu - jako właściciele jesteśmy w 100 proc. odpowiedzialni za nasze zawodowe decyzje i przyszłość firmy, także w przypadku kłopotów. To ogromna odpowiedzialność i presja, na którą nie każdy, zwłaszcza biznesowy nowicjusz, jest gotowy. Czy można jakoś zminimalizować zagrożenie?
Franczyza - sposób na pewny sukces
Własna działalność gospodarcza i związane z nią profity kuszą, ale ryzyko biznesowe może zniechęcać, zwłaszcza osoby, które nie mają dużego doświadczenia w zarządzaniu. Jest jednak rozwiązanie, które redukuje ewentualne niepowodzenie, przy jednoczesnym zachowaniu swobody pracy na własny rachunek. Franczyza, bo o niej mowa, to termin znany, choć dla laika dość enigmatyczny. Na czym polega?
Biznes na licencji franczyzowej to, mówiąc prościej, prowadzenie własnej działalności pod znaną marką. Rozpoznawalność jest kluczowym elementem w tym modelu biznesowym, ponieważ stanowi duże zabezpieczenie przed ewentualną porażką. Marki, które są na rynku już dłuższy czas, zdążyły dzięki temu wypracować model zarządzania, który się sprawdza i przynosi realne profity.
Czytaj też: Korpo czy własna firma? Nie tylko młodzi stawiają na niezależność

KOMENTARZE (4)