- Jaki jest skuteczny lider? To menedżer, który ma naturalne cechy takie jak zdolność do refleksji i adaptacji, pozytywne nastawienie czy ciekawość.
- Drugim obszarem istotnym dla skutecznego przywództwa są zachowania i działania liderów będące łatwe do wypracowania, takie, które gwarantują sprostanie wymogom dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej - cechy związane z efektywnością, talentem, ale także wizją.
- Efektywni liderzy to tacy, którzy wywierają pozytywny wpływ na zespół, tworzą kulturę i dostarczają wyniki, dzięki którym organizacje mogą sprawnie działać - ocenia Agnieszka Krzemień z ManpowerGroup Talent Solutions.
Z raportu „Leading with Impact. Znaczące Przywództwo” przygotowanego przez ManpowerGroup Talent Solutions wynika, że 84 proc. firm przewiduje, iż w przyszłości będzie musiało się zmierzyć z wyzwaniami związanymi z przygotowaniem pracowników do nowej roli - liderów.
Skuteczne przywództwo wyzwaniem dla firm
– Budowanie skutecznego przywództwa jest nadal wyzwaniem dla organizacji. Oczekiwania pracowników nieustannie ewoluują, mają na to wpływ między innymi kwestie geopolityczne, gospodarcze oraz wiążąca się z nimi niepewność. Świat wciąż się zmienia, a presja na liderach w organizacjach jest nieustannie wysoka. Pytanie zatem, na ile menedżerowie są przygotowani do tego, by stawiać czoła tym wszystkim wyzwaniom i dostosowywać swoje aktywności do potrzeb firmy – mówi Agnieszka Krzemień, ekspertka ds. rozwoju i zarządzania karierą w ManpowerGroup Talent Solutions.
Czytaj też: "Model misia" już się nie sprawdza. Dziś pracownicy chcą czegoś innego
To, w jaki sposób liderzy osiągają dane wyniki, staje się równie ważne, jak ich rezultaty.
– Efektywni liderzy to tacy, którzy wywierają pozytywny wpływ na zespół, tworzą kulturę i dostarczają wyniki, dzięki którym organizacje mogą sprawnie działać. Ważne jest, aby firmy zidentyfikowały kluczowe elementy przywództwa, pozwalające odnieść długofalowy sukces i budować przewagę konkurencyjną w obliczu zmian. Niemniej jednak zanim zaczniemy definiować to, jacy menedżerowie wyższego szczebla powinni być i w jaki sposób działać, warto zidentyfikować kryteria, po jakich poznamy dobrych menedżerów. Mówimy, że skuteczność liderów powinna być określana przez 5 wskaźników, jakimi są cel, wizja i kierunek, bezpieczna, inkluzywna i wspierająca kultura organizacyjna, rozwój pracowników oraz ich karier, większe zaangażowanie, czy trwałe rezultaty biznesowe – dodaje Agnieszka Krzemień.
O kryzysie przywództwa mówi także Rafał Glogier-Osiński, country manager LMC Polska. Jego zdaniem choć po pandemii mamy nowe środowisko i rytm pracy, to statystyczny szef pochodzi ze "starej szkoły zarządzania". Kategoryczny, władczy, często zbyt kontrolujący i jednocześnie nieopierający się na empatii. To dość staromodna „metoda na sukces”, która nie wróży powodzenia.
- Kryzys motywacji i dobrego leadershipu jest już widoczny. Dlatego jest konieczna zmiana stylu zarządzania u wielu osób. Nie można odbębniać spotkań i pytać wyłącznie o wyniki. Konieczny jest rozwój szefów w kierunku liderów służebnych, konieczna jest zmiana mentalności z folwarcznej na zespołową. Taką, w której szef rozumie, że zespół to ludzie, którzy są od szefa lepsi w swoich dziedzinach, a jego rolą jest z nimi pracować, a nie ich tresować. Kiedy szef w pracownikach widzi ludzi, to ludzie widzą w szefie człowieka - wskazuje Rafał Glogier-Osiński.
Budowanie i rozwijanie kompetencji liderskich powinno być istotne dla każdej organizacji (Fot. Shutterstock)
Dobry lider, czyli jaki?
ManpowerGroup zidentyfikował kluczowe elementy budujące profil skutecznego lidera. Z jednej strony są to naturalne cechy oraz postawy, takie jak zdolność do refleksji i adaptacji, pozytywne nastawienie czy wrodzona ciekawość.
Drugim obszarem istotnym dla skutecznego przywództwa są zachowania i działania liderów, będące łatwe do wypracowania, takie które gwarantują sprostanie wymogom dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej. Tutaj można wyodrębnić cechy związane z efektywnością, talentem, ale także wizją.
Czytaj też: Jeśli masz takie cechy, nigdy nie będziesz dobrym menedżerem
Zgodnie z analizą ManpowerGroup skuteczni liderzy opierają swoje działania na trzech obszarach, jakimi są wizja, talent oraz efektywność. W obszarze wizji kierują się wspieraniem innowacyjności, inspirowaniem do rozwoju, promowaniem społecznej odpowiedzialności czy dzieleniem się wizją transformacji organizacji.
Działania związane z talentem koncentrują się budowaniu zaufania, rozwijaniu inteligencji emocjonalnej, wspieraniu integracji czy przekazywania informacji zwrotnej, a także stosowaniu coachingu w celu rozwoju talentów.
Obszar efektywności to między innymi umiejętność skutecznego komunikowania się, rozwijania efektywnych zespołów i sieci kontaktów, modelowanie odpowiedzialności czy postępowanie w sposób racjonalny. Połączenie wszystkich tych elementów z motywacją do działania i chęcią rozwoju składa się na skuteczność współczesnego lidera.
Rozwój liderów na pierwszym planie
Budowanie i rozwijanie kompetencji liderskich powinno być istotne dla każdej firmy.
- Ramy przywództwa pomagają ocenić zdolności obecnych, ale także potencjalnych liderów. Wykorzystując narzędzia psychometryczne można zmierzyć umiejętności, zdiagnozować obszary wymagające dalszego rozwoju. Warto, by programy rozwojowe dla liderów były oparte o różnorodne aktywności rozwojowe, z naciskiem na wykorzystywanie wyspecjalizowanego coachingu, który jest z jednej strony narzędziem do rozwoju liderów jednocześnie umiejętnością, którą warto kształtować u liderów - ocenia Agnieszka Krzemień.
- Tworzenie kultury coachingu w zespołach jest koniczne do osiągnięcia pełnego potencjału w karierze zawodowej pracowników, a także kreowania środowiska organizacji uczącej się. To właśnie zdobywanie wiedzy, wyciągnie wniosków oraz wdrażanie na bieżąco usprawnień jest najlepszą gwarancją tego, że zespoły pod przywództwem mocnych liderów będą odnosić sukcesy i efektywnie działać w czasach nieustannych zmian – podsumowuje Krzemień.
Również według Daniela Idźkowskiego, country directora w GoodHabitz, wsparcie kadry zarządzającej pod kątem zapewnienia odpowiednich szkoleń z zakresu przywództwa i umiejętności interpersonalnych jest dzisiaj ważnym elementem świadomej strategii zarządzania talentami w organizacji.
- Kompetencje liderskie przydają się niezależnie od szczebla – potrzebują ich zarówno prezesi, jak i mid-level menedżerowie. Wszyscy, którzy zarządzają zespołem, choćby złożonym z kliku osób, podejmują dużą odpowiedzialność i warto ich w tym jak najlepiej wesprzeć - dodaje Idźkowski.
Warto dodać, że niektóre firmy regularnie dbają o poziom zarządzania, organizując programy rozwojowe dla menedżerów na różnych szczeblach zarządzania.
- Podczas warsztatów słyszymy często, jak ważne jest to, aby wspólnie zastanowić się nad sprawami związanymi z zarządzaniem ludźmi, odnajdywać różne sposoby na prowadzenie trudnych rozmów, a także - co jest bezcenne - dzielenie się własnymi doświadczeniami. W dojrzałych grupach sporo mówi się o potknięciach, porażkach - aby wyciągnąć wnioski na przyszłość. Tacy menedżerowie nie obawiają się utraty wizerunku dobrego szefa. I to świadczy o ich głębokiej autorefleksji, gotowości do nauki i ciągłego doskonalenia się w roli szefa - wyjaśnia Izabela Strożek, trener i coach w Lee Hecht Harrison Polska.
Menedżerowie powinni także znaleźć czas na autorefleksję.
- Może to zabrzmi banalnie i dla niektórych osób wciąż jeszcze mało biznesowo, jednak podstawą funkcjonowania dobrego menedżera - szczególnie w pozycji senioralnej - jest czas na autorefleksję. Sesje strategiczne z samym sobą, dotyczące nie tylko budowania współpracy ze wszystkimi interesariuszami w biznesie, ale także sprawdzanie „aktualizacji własnego oprogramowania menedżerskiego”. Na ile potrafię rozmawiać z różnymi pokoleniami? Na ile opieram się na faktach i czy może zdarza mi się iść na skróty, czyli przyjmując założenia, oceniać jakieś zachowania i wyniki - mówi Strożek.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)