×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Mały ZUS. Minister pracy kontra prezes ZUS

  • Autor: PAP/JS
  • 12 wrz 2017 18:22

ZUS wstawia się za przedsiębiorcami i proponuje wydłużenie ulg w płaceniu składek także dla tych, którzy już dziś korzystają z tzw. małego ZUS-u. Resort pracy podtrzymuje, że to problemy Zakładu stoją za taką decyzją. Przepychanka trwa.

Mały ZUS. Minister pracy kontra prezes ZUS
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

•  Zgodnie z obowiązującymi przepisami osobom rozpoczynającym pozarolniczą działalność gospodarczą przysługuje 2-letni preferencyjny okres opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

•  W projekcie zaproponowano, by okres ten wydłużyć o rok - do 3 lat.

W zeszłym tygodniu MRPiPS skierował do konsultacji projekt przewidujący wydłużenie o rok - do trzech lat, okres preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Podstawa wymiaru składek wynosiłaby 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w pierwszym i drugim roku prowadzenia działalności gospodarczej oraz 60 proc. w trzecim roku. Ustawa miałaby wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

"Dziennik Gazeta Prawna" - w tekście "ZUS wstawia się za przedsiębiorcami" - opublikował opinię prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej do projektu. Wynika z niej, że Zakład nie ma nic przeciwko temu, by przedłużony tzw. mały ZUS objął także osoby, które już prowadzą działalność gospodarczą i obecnie korzystają z ulgowych stawek. Według "DGP", prezes ZUS proponuje nawet konkretny przepis przewidujący, że osoby, które obecnie korzystają z preferencji, zachowają przywilej po wejściu w życie ustawy do 36 miesięcy od momentu założenia działalności gospodarczej.

Rafalska - odnosząc się do doniesień medialnych - zapewniła, że propozycja resortu aby "małym ZUS-em" objęte zostały dopiero osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej po 1 stycznia 2018 r., była podyktowana wyłącznie potrzebami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. "Są one związane z koniecznością dostosowania systemów informatycznych do nowych regulacji" - napisała w oświadczeniu.

"ZUS deklarował, że minimalny niezbędny czas na przygotowanie i wdrożenie takich zmian wynosi 9 miesięcy. Było to między innymi przyczyną przesunięcia wejścia w życie przepisów przywracających wiek emerytalny 60/65 lat na dzień 1 października 2017 r." - przypomniała minister.

Jak dodała, "z zadowoleniem" przyjmuje deklarację Zakładu o gotowości wdrożenia przepisów projektowanej ustawy z dniem 1 stycznia 2018 r. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osobom rozpoczynającym pozarolniczą działalność gospodarczą przysługuje 2-letni preferencyjny okres opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W projekcie zaproponowano, by okres ten wydłużyć o rok - do 3 lat.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mały ZUS. Minister pracy kontra prezes ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA