PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Małe i średnie firmy potrzebują innowacji i dobrego prawa

  • Autor: PAP/AT
  • 20 lut 2017 8:50

• Poprawa mechanizmów służących wdrażaniu innowacji, stabilne instytucje i regulacje prawne, czy ułatwienia na rynku zamówień publicznych znalazły się wśród rekomendacji wypracowanych dla władz przez ekspertów oraz przedstawicieli małych i średnich firm.
• Wsparcia wymaga też ekspansja zagraniczna polskich firm, które - według rekomendacji - powinny częściej tworzyć konsorcja w celu wchodzenia na obce rynki.

Małe i średnie firmy potrzebują innowacji i dobrego prawa
Dla rozwoju sektora MŚP niezmiennie istotna jest - według rekomendacji - stabilność prawa i instytucji (fot.fotolia)
REKLAMA

"Naszym celem jest, aby stanowiły one swego rodzaju kompas, ułatwiający nawigowanie po meandrach współpracy nauki, samorządu i biznesu" - wyjaśnił pomysłodawca kongresu, szef Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik.

Wśród postulowanych rozwiązań znalazło się m.in. ułatwienie małym i średnim firmom udziału w rynku zamówień publicznych poprzez możliwość dzielenia przez zamawiającego (np. samorząd) zamówienia publicznego na części - takie rozwiązanie mogłoby przyczynić się do zwiększenia szans niewielkich firm na zdobycie zamówienia. Inny postulat dotyczy popularyzacji modelu współpracy w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Eksperci postulują też tworzenie i rozwijanie mechanizmów wspierających innowacyjność. "Nieuniknione są zamiany w funkcjonowaniu jednostek badawczo-rozwojowych: ścieżka związana z innowacjami praktycznymi powinna być bardziej otwarta dla przedsiębiorców" - głosi jeden z postulatów. Zwrócono również uwagę na potrzebę rozwiązań odciążających firmy od części kosztów związanych z wprowadzaniem kapitałochłonnych innowacji.

Czytaj też: Nowa ulga dla małych firm: Mniej zapłacą za ZUS

Dla rozwoju sektora MŚP niezmiennie istotna jest - według rekomendacji - stabilność prawa i instytucji. "Należy dążyć do stabilnego i przewidywalnego systemu prawnego. Konieczna jest troska o funkcjonowanie mechanizmów ochrony praw i wolności jednostki oraz sprawnie działający i niezależny Trybunał Konstytucyjny" - czytamy w opracowaniu.

Przedsiębiorcy oczekują uproszczenia procedur administracyjnych w wielu dziedzinach państwa i gospodarki. Wśród postulatów podatkowych mowa m.in. o tym, by organy podatkowe, obok pociągania do odpowiedzialności mikro, małych i średnich przedsiębiorców, wypracowały metody skutecznego dyscyplinowania dużych podmiotów gospodarczych, dokonujących nadużyć lub działających na granicy prawa. Rekomendowane jest uproszczenie prawa podatkowego oraz obniżenie pozapłacowych kosztów pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Małe i średnie firmy potrzebują innowacji i dobrego prawa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA