PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Małe i średnie firmy najbardziej boją się jednej rzeczy

  • Autor: PAP/JP
  • 9 lis 2022 13:15

Inflacja to podstawowe wyzwanie dla małych i średnich firm. Takiego zdania jest ponad połowa ankietowanych (51 proc.) – wynika z opublikowanych we wtorek rezultatów badania Bibby MSP Index.

Małe i średnie firmy najbardziej boją się jednej rzeczy
Inflacja to podstawowe wyzwanie dla małych i średnich firm (fot. PTWP)
REKLAMA
  • Badanie Bibby MSP Index zostało przeprowadzone na zlecenie Bibby Financial Services na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie małych i średnich przedsiębiorstw.
  • Inflacja to dziś podstawowe wyzwanie nie tylko dla konsumentów, ale też dla małych i średnich firm.
  • Firmy wskazują też na zatrudnienie i problem ze znalezienie ludzi do pracy.

"Inflacja to dziś podstawowe wyzwanie nie tylko dla konsumentów, ale też dla małych i średnich firm. Sądzi tak aż ponad połowa ankietowanych (51 proc.). 27 proc. wskazuje na utrzymanie płynności, a 24 proc. na spadki sprzedaży i mniejszy popyt. Nieco mniejszy odsetek (23 proc.) wskazuje na zatrudnienie i problem ze znalezienie ludzi do pracy oraz konieczność wypracowania oszczędności na wypadek kolejnego lockdownu (22 proc.)" - podano w informacji prasowej na temat wyników ankiety.

Czytaj też: Powstaje robot zastępujący człowieka i pracujący lepiej od niego

Z badania wynika, że przybywa firm, które muszą mierzyć się z niewypłacalnymi kontrahentami. W ostatnich sześciu miesiącach borykało się z tym ponad 36 proc. ankietowanych podmiotów; 49 proc. deklaruje, że nie ma problemu złych długów.

"Najgorsza sytuacja panuje pod tym względem w firmach klasyfikowanych jako działalność pozostała, czyli prowadzących biznes niszowy lub w kilku segmentach. Złe długi dotyczą tam aż 58 proc. badanych. Trudna sytuacja panuje też w transporcie: 42 proc. badanych zgłasza problem z mocno przedawnionymi fakturami, wobec 40 proc., które otrzymują zapłatę na czas. W usługach na płacących nieterminowo kontrahentów narzeka 37 proc. badanych, a w produkcji i handlu niemal po jednej trzeciej" - stwierdzono w informacji o wynikach badania.

Czytaj też: Duże zmiany w zasiłkach dla bezrobotnych od nowego roku. Będą nowe zasady

Dodano, że najlepsza sytuacja panuje w budownictwie, gdzie złe długi są problemem dla zaledwie 27 proc. respondentów, podczas gdy 63 proc. odpowiedziało, że nie miało niewypłacalnych kontrahentów.

Nadciąga kryzys, pokazuje to ważny wskaźnik

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Małe i średnie firmy najbardziej boją się jednej rzeczy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA