PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Mają przed sobą daleką drogę do powrotu do czasów sprzed pandemii

  • Autor: PAP/KDS
  • 15 sie 2022 7:38

Brak gości w 2021 r. najbardziej odbił się na finansach hoteli w Krakowie i Warszawie - wynika z raportu. Chociaż w tym roku hotele liczą na powrót turystów i poprawę niskiego obłożenia z 2 ostatnich lat, to przed sektorem daleka droga do powrotu przychodów sprzed pandemii.

Mają przed sobą daleką drogę do powrotu do czasów sprzed pandemii
Analizując rok 2021 do roku 2019 widać, że przed sektorem jeszcze daleka droga do powrotu przychodów sprzed pandemii. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak wskazuje raport "Rynek hoteli i condohoteli w Polsce", przygotowany przez analityków Emmerson Evalaution, "w 2020 r. stopień wykorzystania pokoi runął z 53,7 proc. do 28,3 proc. W 2021 r. wzrósł, ale tylko do 34,5 proc.".
  • Autorzy raportu podkreślili, że brak gości poważnie odbił się na finansach hoteli. Jak dodano, w 2021 r., według wskaźnika RevPER (Revenue per Available Room ), hotele generowały o 43 proc. mniejsze przychody z jednego pokoju niż przed pandemią.
  • Analizując rok 2021 do roku 2019 widać, że przed sektorem jeszcze daleka droga do powrotu przychodów sprzed pandemii.

"Średnia różnica wysokości wskaźnika przychodu z jednego pokoju oscyluje na poziomie -43 proc. Największą odnotowaliśmy w Krakowie, gdzie spadł on o 151 zł" - wskazał prezes Emmerson Evalaution Dariusz Książak.

Dodał, że na taki spadek wpływ miały głównie dwa czynniki. Po pierwsze, krakowski rynek opierał się głównie na gościach zagranicznych, a po drugie - na turystyce. "W związku z tym restrykcje spowodowane pandemią Covid-19 bardzo mocno dały się we znaki stolicy Małopolski" - podał.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Drugim w kolejności miastem, które najmocniej odczuło zmianę przychodów jest Warszawa, gdzie w relacji 2021 do 2019 r. spadły one o 126 zł. Na kolejnych miejscach uplasowały się Poznań, Wrocław i Trójmiasto, a różnice wynosiły odpowiednio -70 zł, -64 zł oraz -40 zł.

Czytaj więcej:  Pracownicy wciąż skarżą się na to samo. Nie zmieniło się to od lat

Jak wskazali analitycy, w 2021 r. wzrosło wykorzystanie pokoi hotelowych w porównaniu do roku 2020, średnio o 6 pkt. proc. Choć rynek intensywnie pracował na odbicie po pandemii, to nadal różnica względem 2019 r. była ujemna i wynosiła 19 pkt. proc.

Ubiegły rok pod względem stopnia wykorzystania pokoi był najlepszy w województwie zachodniopomorskim, w którym sięgał 43,5 proc. "W latach 2020 oraz 2019 województwo zachodniopomorskie również plasowało się na pierwszym miejscu pod względem obłożenia, z wynikami na poziomie odpowiednio 40,5 proc. oraz 64,7 proc. wykorzystania pokoi hotelowych" - wskazali analitycy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mają przed sobą daleką drogę do powrotu do czasów sprzed pandemii

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA