×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Magdalena Wróbel, KGHM Polska Miedź: Stabilność zawsze jest ważna dla pracowników

O kuszeniu pracowników przez zagranicznych gigantów, różnicach i podobieństwach między prywatnymi i państwowymi pracodawcami czy skutecznym zapobieganiu powstawaniu dziury kadrowej rozmawiamy z Magdaleną Wróbel, dyrektor naczelną ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM Polska Miedź.

Magdalena Wróbel, KGHM Polska Miedź: Stabilność zawsze jest ważna dla pracowników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • KGHM Polska Miedź to jeden z największych pracodawców w Polsce. W spółce pracuje obecnie 33 935 osób. Górniczo-hutniczy gigant nie planuje zwiększenia zatrudnienia.
  • Skupiają się na bieżącym uzupełnianiu etatów po pracownikach, którzy np. odeszli na emeryturę. W finansach czy analityce biznesowej pracownicy są drożsi. Chcą o 20-25 proc. więcej niż KGHM oferuje na start.
  • - Firmy nie są dostosowane do tego, żeby komunikować obecną sytuację rynkową pracownikom wewnątrz. Wbrew pozorom finanse nie są tajemnicą - przyznaje Magdalena Wróbel, dyrektor naczelna ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM.

Zacznę od cytatu z Waszego komunikatu: „Po raz pierwszy w historii dialogu KGHM Polska Miedź S.A. oraz central związkowych tak szybko ustalono wysokość podwyżek”. Baliście się wejść w spór ze związkami zawodowymi?

- Mamy to szczęście, że każda ze stron reprezentujących firmę wie, gdzie leży dobro. Ono jest w KGHM. Firma ma jasną i przewidywalną strategię na najbliższe lata. By udało się ją zrealizować, warto rozmawiać, nie spierać się. Tak samo było tym razem. Żaden pracodawca nie lubi wchodzić w spór ze związkami, ale nad nami widmo sporu nie wisiało. Nie możemy mówić też o strachu. KGHM prowadzi ze związkami zawodowymi stały dialog. Przez ostatnie trzy miesiące rozmawialiśmy o tym, jak będzie wyglądała przyszłość firmy, jaka będzie jej strategia. To dotyczyło również kwestii wynagrodzeń.

Druga sprawa, która wpłynęła na szybkie porozumienie w kwestii wysokości podwyżek, to układ zbiorowy. Ten w KGHM zakłada, że rokrocznie - jeśli firma osiąga pozytywne parametry biznesowe - wynagrodzenia wzrastają o współczynnik GUS. Został on podany 18 stycznia 2019 roku. Kilka dni później siedliśmy do negocjacji.

Cały czas wiedzieliśmy, w którym kierunku idziemy. Zależy nam na tym, żeby pracownicy otrzymali należne im z układu podwyższanie wynagrodzeń. Przy okazji dogadaliśmy się w kilku innych aspektach, które z perspektywy strony społecznej są ważne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Magdalena Wróbel, KGHM Polska Miedź: Stabilność zawsze jest ważna dla pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA