PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Maciej Witucki: nowy rząd musi panować m.in. nad wzrostem wynagrodzeń

  • Justyna Koc
    jk
  • 14 paź 2019 19:03

- Przed rządem, który wkrótce powstanie (lub pozostanie bez większych zmian), staną znacznie większe wyzwania niż cztery lata temu. Przyjdzie mu bowiem zapłacić za przedwyborcze obietnice. A to musi spowodować wzrost wydatków socjalnych i kosztów prac - mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Maciej Witucki: nowy rząd musi panować m.in. nad wzrostem wynagrodzeń
Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan podkreśla, że nowy rząd powinien zachęcić przedsiębiorców do zwiększenia inwestycji.
  • Zdaniem eksperta silnym antyrozwojowym sygnałem może stać się ewentualne zniesienie limitu składek na ZUS (tzw. 30-krotność).
  • Witucki zaznacza też, że nowy rząd musi również panować nad wzrostem wynagrodzeń.

Wzrost płacy minimalnej, likwidacja luki płacowej oraz nałożenie na pracodawców nowych obowiązków związanych z tą kwestią czy też miliard złotych na inwestycje dla przedsiębiorców - tak w skrócie można opisać związane z rynkiem pracy obietnice wyborcze złożone przez Prawo i Sprawiedliwość.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan podkreśla, że nowy rząd powinien zachęcić przedsiębiorców do zwiększenia inwestycji, w przeciwnym razie nie będzie można mówić o szybkim wzroście gospodarczym. A wrogiem inwestowania jest niepewność.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Przedsiębiorca, który boi się jutra, nie będzie inwestował. A klimat dla przedsiębiorców jest wciąż niepewny. I obawiam się, że dalej będziemy zaskakiwani nowymi regulacjami za „pięć dwunasta", zwłaszcza takimi, które zwiększają koszty - wskazuje Witucki.

Zdaniem eksperta silnym antyrozwojowym sygnałem może stać się ewentualne zniesienie limitu składek na ZUS (tzw. 30-krotność). W przypadku wprowadzenia takiej zmiany będzie jeszcze trudniej rywalizować o fachowców, a konkurencją stanie się np. Rumunia.

- To wielkie zagrożenie dla innowacyjnych inwestycji, branż nowoczesnych technologii, a co za tym idzie dla masowego tworzenia wysokopłatnych miejsc pracy - mówi.

Witucki zaznacza też, że nowy rząd musi również panować nad wzrostem wynagrodzeń. Średnie płace w Polsce są niższe niż w sąsiadujących krajach UE - to wciąż jedna z naszych przewag. Jego zdaniem nie można więc gwałtownie podnosić płacy minimalnej, jeżeli nie jest powiązana ze wzrostem produktywności.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Maciej Witucki: nowy rząd musi panować m.in. nad wzrostem wynagrodzeń

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA