Łukasz Piebiak: Od sierpnia br. odwołano 26 prezesów i 27 wiceprezesów sądów

W Polsce jest w sumie 730 prezesów i wiceprezesów sądów, a od sierpnia br. odwołano 26 prezesów i 27 wiceprezesów - poinformował w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Zapewniał, że nie ma "żadnej czystki".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Łukasz Piebiak: Od sierpnia br. odwołano 26 prezesów i 27 wiceprezesów sądów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

7 gru 2017 15:48


W Sejmie Piebiak udziela informacji w sprawie uzasadnienia zmian na stanowiskach prezesów sądów, dokonanych przez Ministra Sprawiedliwości od wejścia w życie w sierpniu br. noweli Prawa o ustroju sądów powszechnych. Wniosek o informację złożył klub Nowoczesnej.

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) przekonywała, że odwołania prezesów, to "czystka kadrowa". Wspomniała o "ręcznym sterowaniu" sądami na zasadzie "kija i marchewki". Dodała, że nowi prezesi są często powiązani personalnie lub rodzinne z obecnym układem rządzącym.

Piebiak poinformował, że zgodnie z nowelą, MS bada efektywność pracy poszczególnych sądów i statystyki, które w niektórych sądach są niezadowalające. "Jeśli dochodzimy do wniosku, że wymiana prezesów może to poprawić, reagujemy" - wyjaśnił.

Przywoływał przykłady sądów, w których sprawy czekają na rozpoznanie nawet 2,5 roku. "To są dane absolutnie niezadowalające" - mówił wiceminister. Podkreślił, że odwołano 8-9 proc. ogółu prezesów i wiceprezesów. "Nie jest to więc żadna czystka, jak próbuje się wmawiać społeczeństwu" - oświadczył. Zaznaczył, że prezes sądu nie ma wpływu na orzecznictwo.

12 sierpnia w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Jej przepis przejściowy stanowi, że prezesi sądów mogą zostać odwołani przez pół roku od wejścia noweli w życie - bez zachowania jej wymogów, czyli m.in. bez uzasadnienia. Stowarzyszenie "Iustitia" apelowało do sędziów, by "nie przyjmowali stanowisk po wyrzuconych w tym trybie prezesach".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.