PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

"Likwidujemy uniwersytety, równając je z kawiarniami"

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zmian w ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym, zwany Pakietem Wolności Akademickiej, nie jest uniwersytetom potrzebny – uważa prof. Wiesław Banyś. Obecnie funkcjonujące przepisy gwarantują tę wolność w sposób absolutnie wystarczający. Natomiast proponowane zmiany spowodują, że właściwie każdy światopogląd – czy to religijny, czy ideologiczny – będzie mógł być prezentowany przez pracownika naukowego w czasie zajęć czy wykładów na uniwersytecie. To zdaniem Wiesława Banysia niedopuszczalne, bo uniwersytet jest miejscem wolnej myśli, ale nie dowolnej.

"Likwidujemy uniwersytety, równając je z kawiarniami"
Polskie uniwersytety nie potrzebują pakietu wolności akademickiej, bo ta wolność jest na uczelniach zapewniona – twierdzi prof. Wiesław Banyś, rzecznik KRASP (fot. arch. WB)
REKLAMA
  • Jak zauważa Wiesław Banyś, w projekcie na tym samym poziomie umieszczone zostały poglądy niewymagające argumentacji ani dowodów i poglądy naukowe, wynikające z badań i ich wyników.
  • Propozycja powołania komisji dyscyplinarnej przy ministrze jest błędem, bo nie może być tak, żeby politycy decydowali o tym, co jest prawdą w nauce, a co nie - dodaje Banyś.
  • Jeżeli projekt zostanie w Sejmie przegłosowany, to zdaniem naszego rozmówcy będzie to oznaczało, że większości parlamentarnej nie leży na sercu dobro nauki i dobro Polski, tylko ideologizacja uniwersytetów.

Rada Ministrów przyjęła nowelizację prawa o szkolnictwie wyższym, której celem jest zapewnienie wolności słowa i badań pracowników akademickich. Jak pan ocenia ten projekt?

Prof. dr hab. Wiesław Banyś, profesor na Uniwersytecie Śląskim, rzecznik Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich - Zdecydowanie krytycznie, tak jak inne instytucje zrzeszające przedstawicieli nauki polskiej. Ponieważ tak Konstytucja, jak i ustawa – Prawo o szkolnictwie wyższym gwarantują wolność akademicką w sposób absolutnie wystarczający, natomiast proponowane przepisy, które znalazły się w tym tzw. pakiecie wolnościowym, powodują, że właściwie każdy światopogląd – czy to religijny, czy ideologiczny – może być prezentowany przez pracownika naukowego w czasie zajęć czy wykładów na uniwersytecie. Jako KRASP zwróciliśmy na to uwagę ministrowi Przemysławowi Czarnkowi już pod koniec 2020 r. na etapie prekonsultacji projektu, a następnie konsultacji w naszych kolejnych stanowiskach.   

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co wam się w tym projekcie nie podoba?

– Przede wszystkim brak rozróżnienia wolności wypowiedzi poza sferą akademicką od wolności nauczyciela akademickiego. Bo o ile przy kawie można sobie opowiadać różne rzeczy i nie dawać na to żadnych argumentów, o tyle uczony i pracownik akademicki, kiedy rozmawia ze studentami, prowadzi wykład, dyskutuje na konferencji naukowej, musi podać argumenty na rzecz tezy, którą formułuje. Tymczasem w projekcie na tym samym poziomie umieszczone zostały poglądy, opinie, światopogląd, niewymagające argumentacji ani dowodów, co badania naukowe i ich wyniki. Nie ma zatem podstawowego kryterium odróżniającego te dwie kategorie sądów, kryterium naukowości, które reguluje działalność uniwersytetów. Więc jeżeli na uniwersytetach zlikwidujemy te różnice, to właściwie likwidujemy uniwersytety, równając je z kawiarniami czy hyde parkami.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: "Likwidujemy uniwersytety, równając je z kawiarniami"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Executive Vice-President European Frans Timmermans Rue de la Loi/Wetstraat 175 B-1048 Bruxelles 2021-08-10 17:17:45

    Do artykułu: Morawiecki: Będę podejmował działania, aby chronić instytucję rodziny i chrześcijańskie korzenie Europy -Nie respektujecie wartości Unijnych , W związku z przyjęciem 28stycznia2020roku przez zgromadzenia Parlamentarne Rady Europy rezolucji w sprawie praworządności w Polsce, należy wszelkie Skargi, oszustw w obszarach gruntów ze załączonymi kopiami wcześniejszych map potwierdzonymi przez Notariusza za zgodne z oryginałami jednak tam kierować, szansą dla Polski po mordach od jesieni 2015roku2021-08-08 13:57:24 W chrześcijańskich korzeniach Europy jest nie zabijaj, zaś głupku z resztą pseudo prawicowców dla podatków od nieruchomości naszych bliźnich pozabijaliście. Opiekę zdrowotną mamy w Polsce państwową w związku z powyższym dlaczego ograniczaliście środki finansowe na leczenia pacjentów w Szpitalach , Polskie zbrodnie doskonałe, sypania przed osadzeniem zbiorników wapna (ekologicznych oczyszczalni ścieków ) w próżniejszym czasie stosowania bakterii oby nie wywozić, ponad milion uczciwych obywateli odesłaliście w zaświaty, ludzie wciąż giną w związku z katastrofami jakie do dochodu, obniżone przeciwciała HBs(ICD-9:V42) do stanu zagrożenia życia poniżej 10.0 mlU/ml iż nie można w danych przypadkach wykonać żadnych zbiegów-ludzie umierali dosłownie na rękach,trzy miesiące do pół roku organizm ludzki potrzebuje czasu przyjmując szczepionki oby tylko uzyskać przeciwciała, na ścianie wschodniej NFZ nie wymaga takich badań przed zabiegami , lekarze rodzinni odmawiają skierowań na badanie krwi pod zasadniczym kontem. Polskie zbrodnie doskonałe, sypania przed osadzeniem zbiorników wapna (ekologicznych oczyszczalni ścieków) w próżniejszym czasie stosowania bakterii oby nie wywozić, ponad milion uczciwych obywateli odesłaliście w zaświaty , ludzie wciąż giną w związku z katastrofami jakie do dochodu wliczacie.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA