×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Liderzy na skraju wytrzymania. To ich psychika obrywa najbardziej

  • Karolina Markowska
    km
  • 14 kwi 2021 20:00

Jak wynika z raportu „Stresodporni”, utrzymujący się od ponad roku stan pandemii szczególnie wpłynął na kondycję psychiczną osób na kierowniczych stanowiskach. Liderzy częściej niż pracownicy mają problemy ze snem, doświadczają nieprzyjemnych emocji, a także sięgają po alkohol.

Liderzy na skraju wytrzymania. To ich psychika obrywa najbardziej
Niemal 53 proc. badanych liderów twierdzi, że pracuje więcej niż przed pandemią (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Czasy, w jakich przyszło nam funkcjonować są trudne dla wszystkich. Faktycznie na grupie menedżerów spoczywa podwójny obowiązek. Nie tylko za siebie, za swój stan emocjonalny i pełnej gotowości do pracy, ale przede wszystkim za zespoły - wyjaśnia psycholog Anna Oleksy.
  • Niemal 53 proc. badanych liderów twierdzi, że pracuje więcej niż przed pandemią.
  • Prawie 55 proc. liderów biorących udział w badaniu „Stresoodporni” ma problemy ze snem. Zmagają się oni również z negatywnymi emocjami – 40 proc. doświadcza irytacji, złości i gniewu, 38 proc. deklaruje, że odczuwa lęk i strach, a 30 proc. smutek i przygnębienie.

Nie jest tajemnicą, że pandemia koronawirusa pozostawia duży ślad w naszej psychice. Męczy nas zamknięcie, praca i nauczanie zdalne, brak kontaktu z rodziną i współpracownikami. Z badania naukowego kierowanego przez dr hab. Małgorzatę Dragan „Zdrowie psychiczne w czasie pandemii COVID-19” wynika, że obecna sytuacja może być postrzegana jako traumatyczna.

Wiele osób zgłasza nasilone objawy psychopatologii, jak ciągły lęk, obniżenie nastroju, przewlekłe napięcie, a występowanie objawów zaburzeń psychicznych sprzyja utrzymującemu się negatywnemu myśleniu. 75 proc. dotychczas przebadanych określa obecną sytuację jako wydarzenie stresujące.

Aż 51 proc. zgłasza objawy wskazujące na załamanie funkcjonowania i wykonywania codziennych obowiązków, 38 proc. - nasilone objawy depresyjne, a 62 proc. uczestników badania relacjonuje rosnące objawy lęku uogólnionego, polegające na stałym jego odczuwaniu lub nadmiernym zamartwianiu się - w znaczny sposób wpływających na wiele dziedzin o życia codziennego. Znaczny odsetek badanych, bo aż 37 proc., wskazuje natomiast na objawy zespołu stresu pourazowego.

Przeczytaj: Pracownicy pod presją pandemii. Odporność psychiczna ważna jak nigdy

Lider na luzaku? Nic bardziej mylnego

Rozmawiając o negatywnych dla naszej głowy skutkach pandemii, najczęściej badamy pracowników. Liderów wskazuje się jako tych, którzy w szczególny sposób powinni zwrócić uwagę na to, co dzieje się w zespołach. A jak pokazuje badanie, to właśnie oni płacą wysoką cenę za wyzwania, jakie postawił 2020 rok.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Liderzy na skraju wytrzymania. To ich psychika obrywa najbardziej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA