Liderzy i menedżerowie się nie rodzą. Oni są tworzeni

Zarządzanie ludźmi to połączenie sztuki z dobrym przygotowaniem merytorycznym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Liderzy i menedżerowie się nie rodzą. Oni są tworzeni

PODZIEL SIĘ


Autor: Damian Baran

10 maj 2013 9:00


Agnieszka Pastuła, menedżer Antal HR & Admin przekonuje, że nie z każdej osoby można zrobić menedżera zespołu. Trzeba mieć predyspozycje osobowościowe, aby efektywnie zarządzać.

- Nie wszystkiego można się nauczyć - twierdzi Agnieszka Pastuła. - Jeśli pewne zachowania nie są spójne z naszą osobowością, kulturą, podejściem do drugiego człowieka, motywacją, gotowością do pracy w zespole - trudno nam będzie, by stały się naturalne.

Dodaje, że dzięki szkoleniom i teorii można stać się lepszym menedżerem, udoskonalić swój styl, ale pewne predyspozycje są niezbędne.

Przekonana o tym, że zarządzania jednak da się nauczyć jest z kolei Karolina Radziszewska, dyrektor personalny w Randstad Polska.

- Oczywiście bardzo pomagają w tym pewne kompetencje społeczne, bo łatwiej na starcie ma człowiek, który bardzo dobrze się komunikuje i ma wysoki poziom empatii. Może się jednak tych kompetencji nauczyć, choć jest to trudne i wymaga wysiłku - uważa Karolina Radziszewska.

Liderzy i menedżerowie się nie rodzą. Oni są tworzeni - taki pogląd wyznaje Beata Kapcewicz, dyrektor zarządzający w firmie Architekci Kariery. Co to oznacza?

- Ich trzeba rozwijać. Pracować razem z nimi nad nimi, nad ich wiedzą, doświadczeniem i postawami - przekonuje Beata Kapcewicz.

Przyznaje jednak, że są osoby, które mają większe predyspozycje niż inni, by pracować z ludźmi. - Posiadają już wcześniej rozwinięte cechy charakteru, by pracować z zespołem i wyciągać z niego to co najlepsze - mówi Beata Kapcewicz.

Ale ci bez predyspozycji mogą je w sobie wykształcić ciężką pracą podczas szkoleń, warsztatów czy dzięki coachingowi indywidualnemu i grupowemu. Zdaniem Beaty Kapcewicz kompetencje menedżerskie czy też liderskie są potrzebne nie tylko na stanowiskach wyższego szczebla, ale również niższego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.