Lena Kolarska-Bobińska: Mężczyźni sięgają po władzę, kobiety stoją z boku

- Nie bójcie się sięgać po władzę w nauce, jest w tym zakresie jeszcze dużo do zrobienia - zwraca się do kobiet minister nauki i szkolnictwa wyższego, Lena Kolarska-Bobińska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lena Kolarska-Bobińska: Mężczyźni sięgają po władzę, kobiety stoją z boku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 lis 2014 16:45


Obecna na wręczeniu nagród w konkursie "Dla Kobiet i Nauki", minister nauki i szkolnictwa wyższego, Lena Kolarska-Bobińska, zwracając się do kobiet stwierdziła: - Proszę was: starajcie się nie tylko robić badania, pisać, wygrywać konkursy, ale też starajcie się zdobywać władzę w nauce. Jest wstydem, że tylko 13 proc. rektorów w Polsce to kobiety, i że w wydziałach PAN nie ma ani jednej kobiety-dziekana. Nie bójcie się sięgać po władzę w nauce, bo tu jest dużo do zrobienia.

Czytaj też: Rząd: Kobiety mają kierować spółkami. Firmy uważają, że to błąd

Minister dodała, że coraz więcej kobiet kończy studia, zdobywa granty, pisze doktoraty, ale im wyżej w karierze naukowej, tym odsetek kobiet jest mniejszy. Minister przyznała, że w nauce kobiety mogą się przebić, bo tam ocenia się ludzi po rezultatach ich pracy.

- Każdy może publikować, i każdy, jeśli odkryje coś ciekawego, może otrzymywać nagrody i wyróżnienia - stwierdziła minister i przyznała, że trochę inaczej jest w przypadku władzy.

- Władza to decydowanie. Tam działają już nie kryteria merytoryczne, tylko np. stereotypy, znajomości, siła i chęć przebicia się. Mężczyźni bardziej zabiegają o władzę, mają większe ambicje. Uważają, że dopiero udział we władzy to jest nagroda, wyróżnienie. A kobiety - jak mi się wydaje - bardziej stoją z boku, są skupione na rezultatach, na sukcesach merytorycznych. Ale jest już czas, żeby same zaczęły podejmować decyzje w nauce, bo potrzebujemy ich i umiejętności, i możliwości komunikowania się, współpracy - przyznała minister.

Czytaj też: Firma zyskuje, gdy rządzą kobiety. A tych wciąż za mało...

Podczas swojego wystąpienia Kolarska-Bobińska przyznała, że zdecydowanie rośnie w Polsce liczba kobiet zaangażowanych w naukę, w innowacje. Rośnie też odsetek kobiet, które studiują na kierunkach ścisłych i technicznych.

Minister podała, że w zeszłym roku było ich już 37 proc. - To skok o 8 proc. w stosunku do lat poprzednich - zaznaczyła.

Zdaniem minister udział kobiet w nauce będzie się zwiększał, m.in. dlatego, że w nauce stawia się na doskonałość.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.