PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Lawinowy wzrost L4 na problemy psychiczne. Pracodawcy mogą pomóc

Organizacja jest tak silna, jak jej pracownicy – a ci coraz częściej mają wszystkiego dość. W Polsce w 2020 r. pracownicy wykorzystali 27,7 milionów dni na L4 z powodu zdrowia psychicznego. Niewiele mniej w kolejnym roku. Powód zwolnień? Spadek motywacji, wypalenie zawodowe, stres, prezenteizm. Jak więc dbać o dobrostan pracowników i jak pomóc im w uporaniu się z problemami, z którymi się mierzą na co dzień?

Lawinowy wzrost L4 na problemy psychiczne. Pracodawcy mogą pomóc
W 2020 r. pracownicy spędzili 27,7 mln dni na L4 z powodu zdrowia psychicznego. Rok później z tego powodu na zwolnieniu przebywali 25 mln dni (fot. HearMe)
 • WHO szacuje, że od wybuchu pandemii stany chorobowe związane ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja czy poczucie lęku, wzrosły o ponad 25 proc. Tym samym już prawie miliard osób na świecie ma zaburzenia psychiczne.
 • To nie pozostaje bez wpływu na sytuację na rynku pracy. Z danach ZUS wynika, że w 2020 r. pracownicy spędzili 27,7 mln dni na L4 z powodu zdrowia psychicznego. Rok później z tego powodu na zwolnieniu przebywali 25 mln dni.
 • - Pomoc psychologiczna dla pracowników do niedawna była postrzegana jako luksusowy benefit i buzz word, dzisiaj coraz częściej wpisywana jest w politykę odpowiedzialnego zarządzania organizacją - wskazuje na zmiany w tym zakresie Kasia Gryzło, CEO start-upu HearMe.
 • Firma, którą zarządza Kasia Gryzło, zajmuje się wspieraniem zdrowia psychicznego pracowników. Jej eksperci w jednym e-booku zebrali najważniejsze kwestie związane z tym tematem. Publikację można pobrać bezpłatnie TUTAJ.

W ostatnich latach nasze zdrowie psychiczne zostało wystawione na wiele prób. Izolacja związana z walką z pandemią, strach o siebie i swoich bliskich, obawa o przyszłość zawodową, do tego trwająca wojna w Ukrainie, kryzys ekonomiczny i coraz bardziej widoczny kryzys klimatyczny. To wszystko spowodowało, że liczba wypisywanych przez lekarzy zwolnień związanych z leczeniem zdrowia psychicznego wystrzeliła. W 2020 roku, w porównaniu z 2019 r., liczba zaświadczeń wystawionych tylko z powodu depresji wzrosła o 21,3 proc.

Fot. GoodHabitz

Kasia Gryzło, CEO HearMe, firmy, która oferuje wsparcie psychologiczne pracownikom podkreśla, że te liczby powinny dać do myślenia firmom. Bo choć nie mają one obowiązku odpowiadać za wellbeing swoich pracowników, powinny być świadome kosztów, jakie ponoszą, gdy ignorują ich stan zdrowia psychicznego. A te idą w setki tysięcy złotych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Lawinowy wzrost L4 na problemy psychiczne. Pracodawcy mogą pomóc

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Gosia 2022-12-01 19:50:25

  Usprawnić politykę antymobbingową w organizacjach, nazywać przemoc i jej konkretne przejawy po imieniu, uczyć radzenia sobie z manipulacją, dyskryminacją a firmy będą miały szansę na odzyskanie prawdziwego potencjału, jaki przynoszą do organizacji pracownicy, często jednak zbyt wrażliwi, by znosić długofalowo zakamuflowane formy wpływu, wyniszczające, gdyż nie szanującego ich granic. Używanie człowieka, a nie szanowanie jako pracownika w dłuższej perspektywie czasu nie pozostaje bez wpływu na zdrowie psychiczne i efektywność. PR, "duże słowa" o wartości relacji, nie zastąpią prawdziwej empatii, którą można właściwie rozumieć, i rozwijać.

 • Piotr 2022-11-22 15:07:08

  Dlatego tym bardziej nie rozumiem dlaczego rząd Polski tak mało wydaje pieniądzy na słuzbe zdrowia psychicznego

 • PiS do gnoju i łopaty 2022-11-22 09:25:49

  Wywalić rząd z koryta i wywalić WIBOR z kredytów hipotecznych i L4 będzie nie potrzebne.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA