×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Lawinowe odejścia z firmy. Oto sposoby na opanowanie kryzysu personalnego

 • Aneta Kaczmarek
  AKC
 • 8 sie 2018 20:00

Odpowiedzi na pytanie, jak opanować kryzys personalny w firmie, skrywają bolączki pracowników. Znając prawdziwe przyczyny, dla których składają wypowiedzenia, można skutecznie ich zatrzymać.

Lawinowe odejścia z firmy. Oto sposoby na opanowanie kryzysu personalnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Z „Badania satysfakcji i preferencji wynagrodzeń” przeprowadzonego przez Monster Polska wynika, że 65 proc. polskich pracowników przyznaje, że główną motywacją do zmiany firmy są pieniądze.
 • Jednak lawinowych odejść trzeba upatrywać nie w tylko w wynagrodzeniach. To skrzyżowanie różnych czynników.

Aż 56 proc. badanych poszukuje nowego pracodawcy, bo chce pracować w dobrej atmosferze, 37 proc. szuka rozwoju zawodowego, 25 proc. pragnie interesującej pracy, 18 proc. oczekuje wyzwań, po 15 proc. chce mieć więcej czasu wolnego i krótszy dojazd do firmy.

Doceniony pracownik czuje się potrzebny

Powodem rezygnacji bywa także fakt, że pracownicy czują się niepotrzebni. Zdarza się, że mówią, „dla firmy się nie liczę”, „nie ja, to ktoś inny”. Poczucie niedocenienia sprawia, że pojawiają się myśli o odejściu. Negatywne emocje pogłębiają rozmowy z innymi pracownikami w podobnej sytuacji.

Czytaj też: Szukam pracy: Co wpływa na decyzję o przyjęciu oferty pracy?

Antidotum na złe odczucia jest zainteresowanie się pracownikiem. Wzorcowo zrobił amerykański pracodawca, o którym niedawno rozpisywały się media na całym świecie. Otóż pracodawca zatrudnił 20-letniego studenta, któremu dzień przed rozpoczęciem pracy zepsuł się samochód. Młody pracownik postanowił więc wyruszyć do firmy na piechotę w środku nocy. Miał do przebycia 32 kilometry. Pod koniec drogi studentem zainteresował się przejeżdżający obok patrol policji. Funkcjonariusze zaoferowali mu podwiezienie.

Kiedy szef firmy organizującej przeprowadzki dowiedział się o determinacji nowego pracownika, był pod wrażeniem. Uznał, że to pracownik, który może odnieść sukces. W ramach nagrody za wysiłek sprezentował studentowi Forda Escape z 2014 r. Internauci komentowali: „W Ameryce to potrafią docenić pracownika”.

Zaplanowana rozmowa szefa firmy z zespołem

W momencie, w którym pracownicy składają wypowiedzenie jedno po drugim, trzeba działać. Lawinowe zwolnienia nigdy nie są przypadkowe. Oznaczają, że zespół od dłuższego czasu borykał się z problemami, omawiał je we własnym gronie i w końcu zaczął działać. Najlepiej zaprosić pracowników na spotkanie i przyznać, że zauważyliśmy problem. Zapytać członków zespołu, co sprawia, że nie czują zadowolenia z pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Lawinowe odejścia z firmy. Oto sposoby na opanowanie kryzysu personalnego
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kris 2018-08-09 12:19:02

  Szkoda że firmy które robią zupełnie na odwrót niż proponuje autor w tym kraju zostają laureatami nagród dla najlepszego pracodawcy . To żałosne właśnie załatwiam sobie inną pracę bo jestem w takiej firmie

 • Edek 2018-08-09 07:05:09

  Wyjaśnienie dla czego nie ma podwyżek w typowej firmie wygląda tak: Moje miesięczne wydatki: rata samochód 8000, alimenty 5000, fundusz reprezentacyjny dla mnie i asystentki 7000, wynagrodzenie prezesa czyli moje 20000, zusy i inne koszty 3000, więc sami widzicie, że do puki nie zwiększycie wydajności nie ma szansy na podwyżki, zrozumieliscie ? Obaj ?

 • Koordynator 2018-08-08 21:38:29

  Tyle zbednych slow a wystarczy kilka zdan. Pierwsze plac pracownikowi tak, by mogl z etatu utrzymac rodzine bez koniecznosci pracy po 250 i wiecej godzin. Druga sprawa, szanuj pracownika jako czlowieka, nie okradaj z praw pracowniczych, ze zaluj pochwal za dobrze wykonana prace i badz oszczedny w opr'ach. Przestana odchodzic jak reka odjal. Koniec tekstu.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA