PARTNERZY PORTALU

Oto największe wyzwania rynku pracy w 2022 r.

Presja płacowa, rosnąca inflacja, brak pracowników i rosnące oczekiwania tych, którzy są. To najczęstsze odpowiedzi, jakie padały na pytanie o największe wyzwania dla pracodawców i pracowników w 2022 roku. Odpowiedzieli nam na nie m.in. Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Dawid Seifert, prezes Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy czy Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy.

Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy

Wszystko wskazuje na to, że najbliższy rok w dalszym ciągu będzie przebiegał w cieniu pandemii wirusa Sars-Cov-2. Oczywiście będzie to determinowało sytuację pracodawców i pracowników. Co prawda wypracowanych zostało już trochę rozwiązań prawnych i organizacyjnych, które pozwalają na funkcjonowanie państwa, ale długofalowe skutki działania w takich warunkach mogą być trudne do przewidzenia. Dotyczy to wielu obszarów, m.in. kondycji psychofizycznej zatrudnionych. Niepewność gospodarcza wywołana skutkami wirusa Sars-Cov-2 niesie duży ładunek stresu, który ma niszczący wpływ na życie i zdrowie. Długotrwała izolacja spowodowana kwarantannami, praca zdalna, rotacyjne przychodzenie pracowników – dezintegrują życie firmy. Pracodawcy będą musieli włożyć wiele wysiłku, by odbudować normalne relacje międzyludzkie.

Oczywiście pandemia może mieć wpływ na sytuację gospodarczą i wyniki firm, może się to przełożyć na obniżenie poziomu wydatków na bezpieczeństwo pracy. Oby tak się nie stało! Mam nadzieję, że pracodawcy nie będą szukać oszczędności w tym obszarze.

Ponadto nowym wyzwaniem dla pracodawców, ale także dla organów publicznych, w tym Państwowej Inspekcji Pracy, będą regulacje dotyczące ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa (tzw. sygnalistów), które znajdą się w polskim porządku prawnym w związku z koniecznością wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Obecnie bowiem trwają prace związane z wdrożeniem tej dyrektywy. Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa jest wprawdzie na początkowym etapie prac legislacyjnych, ale już dziś wszyscy zainteresowani powinni zacząć przygotowywać się do wdrożenia przepisów w swoich zakładach pracy.

Pracodawcy będą zobowiązani do stworzenia wewnętrznego kanału zgłaszania nieprawidłowości, do opracowania procedur, przy wykorzystaniu których pracownicy (ale też np. osoby na umowach cywilnoprawnych) będą mieli możliwość dokonywania zgłoszeń naruszeń, prowadzenia rejestru zgłoszeń, zapewnienia ochrony sygnalistom. Niezależnie od tego organ publiczny (np. Państwowa Inspekcja Pracy) będzie zobowiązany do stworzenia zewnętrznego kanału dokonywania zgłoszeń.

REKLAMA

  

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Oto największe wyzwania rynku pracy w 2022 r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Normal 2022-01-11 13:25:50

    Do czego doprowadza Obywateli POPISowe bezprawie i niesprawiedliwość!!! Donosicielstwo, znak rozpoznawczy komunizmu, jest nagradzane, jak cnota obywatelska! „Sygnalista”, wcześniej zwany donosicielem budzi we mnie skrajne obrzydzenie, a korzystający z jego usług nie zasługują na jakąkolwiek atencję!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA