PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ład korporacyjny ważny jak nigdy

  • Autor: PAP/km
  • 17 lis 2022 11:46

Chcemy mówić o ładzie korporacyjnym, by wyciągnąć jak najwięcej wniosków, zwłaszcza, że trudne czasy pociągają za sobą różne problemy i afery finansowe - powiedział w czwartek prezes Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego Marcin Obroniecki otwierając konferencję nt. ładu korporacyjnego.

Ład korporacyjny ważny jak nigdy
Dyskusja o ładzie korporacyjnym co jakiś czas powraca nawet w najbardziej rozwiniętych gospodarkach świata (fot. Shutterstock)
REKLAMA

W czwartek odbywa się zorganizowana przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego (PANA) konferencja online pod hasłem "Ład korporacyjny 2022. System zasad w erze niepewności". Omawiane są m.in. kwestie związane z rozumieniem zasad ładu korporacyjnego, wdrażaniem dobrych praktyk w spółkach giełdowych, a także rolą audytorów w ładzie korporacyjnym.

- Chcemy mówić o ładzie korporacyjnym, by z punktu widzenia Polski wyciągać jak najwięcej wniosków, szczególnie, że potencjalny kryzys, trudne czasy pociągają za sobą różne problemy i afery finansowe - powiedział prezes PANA otwierając konferencję.

Zobacz: Nadchodzą rewolucyjne przepisy. Firmy nie są na nie gotowe

Wskazał, że dyskusja o ładzie korporacyjnym co jakiś czas powraca nawet w najbardziej rozwiniętych gospodarkach świata, jak Stany Zjednoczone. Przywołał przykład z ostatnich dni - upadku giełdy kryptowalut FTX.

- Wprawdzie wszyscy mogą pomyśleć, że branża kryptowalut to inny świat i inne problemy, ale jak czytamy, co się tam wydarzyło, to te problemy z ładem korporacyjnym również miały miejsce. Był problem z nieprzejrzystością działania zarządu, niewystarczającym wnikaniem przez akcjonariuszy, inwestorów w sprawozdania finansowe - zaznaczył Obroniecki.

Dodał, że podobna sytuacja była kilka lat temu z firmą Theranos, której założycielka twierdziła, że opracowała rewolucyjny test krwi.

- Okazało się, że również najbardziej profesjonalni inwestorzy nie zadali pytań o sprawozdania finansowe. Te sprawozdania finansowe nie były praktycznie analizowane pod kątem tego, czy to, co mówią szefowie firmy rzeczywiście ma ręce i nogi - zauważył prezes PANA.

Przeczytaj: Ta technologia wkrótce wstrząśnie naszym życiem

Konferencja o ładzie korporacyjnym odbywa się po raz drugi. Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) działa na podstawie ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Agencja sprawuje nadzór nad biegłymi rewidentami, firmami audytorskimi i samorządem zawodowym biegłych rewidentów. Podlega Ministerstwu Finansów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ład korporacyjny ważny jak nigdy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA